all

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Ciemny nalot, brak blasku, efekt zmatowienia – czy Twoja biżuteria również utraciła swój dawny wygląd? Bez obaw, sczerniałe srebro wcale nie oznacza konieczności pożegnania się z ulubioną błyskotką. Podpowiadamy, jak wyczyścić srebrną biżuterię domowymi sposobami i specjalnymi preparatami.

Dlaczego srebrna biżuteria czernieje?

Srebro od wieków cieszy się dużą popularnością – jest eleganckie, uniwersalne i ponadczasowe, a za jego wyborem przemawia dodatkowo korzystny stosunek jakości do ceny. Ten wyjątkowy kruszec ma jednak swoją wadę – z czasem pokrywa się ciemnym i nieestetycznym nalotem. Zaśniedziałe srebro to efekt działania dwutlenku siarki. Kontakt z powietrzem sprawia, że materiał ten utlenia się. Jest to jak najbardziej naturalny proces i w żadnym wypadku nie świadczy o słabej jakości kruszcu, ale w jego wyniku biżuteria traci swój dawny blask i estetyczny wygląd.

Na szczęście istnieją domowe sposoby na czyszczenie srebra, które mogą okazać się skuteczne i bezpieczne, pod warunkiem, że zachowasz odpowiednie środki ostrożności. Jeżeli nie chcesz ryzykować i wolisz mieć pewność, że Twoja srebrna biżuteria nie ulegnie zniszczeniu, postaw na sprawdzone preparaty, które znajdziesz w naszej ofercie. To z całą pewnością najlepsze i najbezpieczniejsze sposoby na czyszczenie srebra. Sprawdź, jak wyczyścić srebrny łańcuszek, naszyjnik, bransoletkę, kolczyki czy pierścionek za pomocą specjalnego płynu, jednorazowych gazików lub uniwersalnej ściereczki.

Czym wyczyścić srebro? Postaw na profesjonalne czyszczenie biżuterii srebrnej

Choć do czyszczenia srebra można jak najbardziej użyć środków i materiałów, które większość z nas posiada w swoim domu, my rekomendujemy sprawdzone produkty, które zapewnią Ci bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania, a także ułatwią pielęgnację biżuterii. Delikatne ozdoby wykonane ze szlachetnych kruszców wymagają specjalnego traktowania, dlatego polecamy Ci produkty, które zagwarantują skuteczne czyszczenie srebrnej biżuterii.

Płyn do czyszczenia biżuterii srebrnej

Oferowany przez nas płyn do czyszczenia srebra ma nowoczesną formułę i kwaśny odczyn, nadaje wysoki połysk i świeży wygląd. Zapewnia chemiczne czyszczenie srebra bez użycia środków ściernych – polerowanie biżuterii odbywa się poprzez jej zanurzenie lub pocieranie tkaniną zwilżoną płynem. W pojemniku znajduje się plastikowy koszyczek, który ułatwia czyszczenie srebrnego łańcuszka, pierścionka, bransoletki czy kolczyków.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię za pomocą naszego płynu? Wystarczy, że zanurzysz przedmiot w roztworze na kilka sekund lub przetrzesz go zwilżoną tkaniną. Płyn doskonale radzi sobie również z czyszczeniem srebra “ligurowanego”, czyli stopu, który oprócz srebra i miedzi zawiera także inne metale, np. cynk czy nikiel. Daną porcję płynu należy stosować wyłącznie do jednego typu metalu. Nie należy czyścić nim biżuterii z koralami, perłami, bursztynem czy malachitem. Płynu nie należy również używać do czyszczenia biżuterii sztucznie oksydowanej. W celu zmniejszenia szybkości ponownego czernienia srebra warto rozcieńczyć płyn z wodą destylowaną w stosunku 1:5, wydłużając czas czyszczenia do około 5 minut. Oferowany przez nas płyn to najskuteczniejszy sposób na czyszczenie srebra, który nadaje się do wielokrotnego stosowania.

Jednorazowe gaziki do czyszczenia srebrnej biżuterii

Kolejny sposób na szybkie i wygodne czyszczenie srebrnych łańcuszków, pierścionków, bransoletek i kolczyków to systematyczne stosowanie gazików, które pozwolą na skuteczne pozbycie się zalegającego osadu. W naszej ofercie znajdziesz jednorazowe gaziki z alkoholem, które doskonale sprawdzą się również przy dezynfekcji skóry. Mają działanie odkażające i wykazują dużą skuteczność wobec bakterii, wirusów oraz grzybów.

Ściereczka do czyszczenia srebrnej biżuterii

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wypolerować srebro szybko i skutecznie, postaw na uniwersalną ściereczkę do czyszczenia biżuterii. Ściereczka delikatnie wyczyści Twoje ozdoby, nadając im lustrzany połysk. Stosuj ją regularnie, aby Twoja biżuteria wciąż miała ten sam kolor i blask.

Domowe sposoby czyszczenia srebra

Poczerniałe srebro możesz również wyczyścić za pomocą środków dostępnych w domu. Zachowaj przy tym ostrożność – sprawdź działanie środka, nakładając niewielką jego ilość ma mały fragment biżuterii – najlepiej taki, który najmniej rzuca się w oczy. Poniżej podpowiadamy, jak wyczyścić srebro domowym sposobem.

Czyszczenie srebra solą

Czyszczenie srebra w soli to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów pielęgnacji biżuterii.

Jak wyczyścić srebro solą i folią aluminiową?

 1. Przygotuj niemetalową miseczkę i wyłóż ją folią aluminiową.
 2. Włóż do środka biżuterię, którą chcesz wyczyścić.
 3. Przygotuj w szklance roztwór składający się z soli oraz gorącej wody.
 4. Wlej do miseczki przygotowany w ten sposób roztwór i pozostaw na kilka godzin.
 5. Na koniec przepłucz srebrną biżuterię pod bieżącą wodą i przetrzyj ją delikatną ściereczką, najlepiej z mikrofibry.

Czyszczenie srebra w domu sodą

Kolejny domowy sposób na czyszczenie srebra to mieszanka sody oczyszczonej i octu.

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek sodą?

 1. Przygotuj roztwór składający się z 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki octu oraz 1 litra gorącej wody.
 2. Zanurz w roztworze srebrny łańcuszek lub inny element biżuterii i odczekaj 15 minut.
 3. Przepłucz biżuterię pod bieżącą wodą i przetrzyj delikatną ściereczką.

Soda oczyszczona to jeden z najprostszych sposobów na sczerniałą biżuterię. Pozwala na szybkie odnawianie i wybielanie srebra. Sięgnij po nią, jeśli interesuje Cię czyszczenie łańcuszka srebrnego, pierścionka czy bransoletki domowym sposobem.

Domowe czyszczenie srebra pastą do zębów

Kolejna nasza propozycja na czyszczenie srebra domowym sposobem to użycie pasty do zębów.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię pastą do zębów?

 1. Nałóż niewielką ilość pasty do zębów na sczerniałą biżuterię i pozostaw ją na kilka minut.
 2. Przepłucz dokładnie biżuterię pod bieżącą wodą i przetrzyj delikatną ściereczką.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię? O tym warto pamiętać!

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad dotyczących tego, jak czyścić srebrną biżuterię. Ich przestrzeganie pozwoli Ci uchronić ją przed zniszczeniem i cieszyć się jej nienagannym wyglądem przez długi czas.

Wskazówki dotyczącego tego, jak czyścić srebro:

 • Czyszczenie srebra domowymi sposobami wymaga użycia niemetalowych przyrządów (talerzyków czy miseczek), a więc takich, które nie wejdą w reakcję ze składnikami samodzielnie przygotowywanych mieszanek.
 • Do mycia srebra najlepiej sprawdzi się miękka szczoteczka do masażu dziąseł. Standardowa szczoteczka do mycia zębów może porysować Twoją biżuterię.
 • Do polerowania srebra używaj wyłącznie miękkiej i delikatnej ściereczki.
 • Nie używaj pasty wybielającej do czyszczenia srebra.

Jak uchronić srebrną biżuterię przed zabrudzeniami?

Wiesz już, czym czyścić srebro. Aby Twoje ulubione ozdoby mogły Ci posłużyć przez długie lata, powinnaś wiedzieć również, jak dbać o biżuterię. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi zasadami, by srebrne kolczyki, łańcuszki, bransoletki czy pierścionki mogły zachować swój pierwotny wygląd.

 1. Zdejmuj biżuterię przed każdorazowym myciem rąk i kąpielą.
 2. Zadbaj o to, aby Twoja biżuteria nie miała kontaktu z substancjami chemicznymi.
 3. Stosuj perfumy przed założeniem biżuterii.
 4. Zdejmuj biżuterię przed pójściem spać.
 5. Zdejmuj biżuterię przed wykonywaniem wszelkich czynności narażających ją na uszkodzenie.

Sprawdź, jak przechowywać biżuterię, by zadbać o jej wygląd i kondycję. Kupując srebrną biżuterię w butikach ANIA KRUK, otrzymasz solidne pudełka oraz miękkie, zamszowe woreczki do prawidłowego przechowywania nausznic zaciskowych lub sztywnych kolczyków kół i bransoletek.

Jesteśmy pewni, że wszystkie nasze porady dotyczącego tego, jak wyczyścić srebro w domu, przedłużą blask Twojej srebrnej biżuterii. Jeżeli nie chcesz robić tego samodzielnie, możesz powierzyć profesjonalne czyszczenie srebrnej biżuterii naszym specjalistom.

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.