Pozłocenie

Złocenie biżuterii ma na celu nadanie jej szlachetnego wyglądu i pięknych walorów estetycznych. Wzmacnia też ozdoby i nadaje im charakterystyczny połysk i blask. Pozłacana biżuteria wyglądem przypomina tą wykonaną z czystego kruszcu, jednak jej cena jest zdecydowanie niższa, co jest niewątpliwą zaletą.

(najczęściej srebra czy mosiądzu) jest metoda galwaniczna. Polega ona na zanurzeniu przedmiotu w roztworze zawierającym elektrolity, (jonu metalu), w tym przypadku jonu złota. Jeśli dodatkowo na taki roztwór z zanurzonym przedmiotem podziała się prądem, to wtedy jonu złota przemieszczają się w kierunku naszego przedmiotu i przywierają do niego, tworząc powłokę złota.

Pozłocenie

Nasza biżuteria jest pozłacana grubą warstwą złota o grubości 0,5 μm (mikrona), podczas gdy na rynku najczęściej występuje pozłocenie typu “flash”, czyli mniej niż 0,25 μm, które jest bardzo nietrwałe, zapewnia praktycznie sam kolor, bez żadnej powłoki.
W przypadku tej metody można pokrywać biżuterię warstwą czystego złota lub o niższej próbie. Takie pozłacanie umożliwia osadzanie złota o różnej barwie, np. różowej czy żółtej. Konserwacja takich pozłacanych wyrobów ogranicza się do stosowania łagodnych środków czyszczących. Jednak należy unikać zarysowania powierzchni pozłacanej biżuterii, ponieważ wtedy pozłocenie może ulec zniszczeniu, a także może zetrzeć się pod wpływem kontaktu ze środkami chemicznymi i kosmetykami.

Naturalnym procesem podczas noszenia pozłacanej biżuterii może być fakt, że pozłocenie, wraz z upływem czasu, może się zetrzeć. Nie da się jednoznacznie określić, jak szybko to nastąpi, ponieważ trwałość pozłocenia na biżuterii jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od ph naszej skóry czy kontaktu ze środkami chemicznymi. Aby pozłocenie na biżuterii utrzymywało się przez długi okres czasu, należy odpowiednio zadbać o nią, najlepiej zdejmować do kąpieli czy unikać zbyt dużej ekspozycji na słońce.