Brylant

Najdoskonalsza forma diamentu, który zmienia się w brylant dzięki szlifowi brylantowemu. Taki szlif ma za zadanie wydobyć z kamienia wszystko co najpiękniejsze, musi działać jak zwierciadło. Światło, które wpada przez górną część brylantu, powinno idealnie przechodzić przez kamień, odbijając się od faset, by pionowo w górę opuścić kamień.

Brylant

Pełny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 57 faset: 33 w koronie i 24 w podstawie. Diament o szlifie brylantowym składa się z tafli, rondysty (najszerszej części kamienia) oraz pawilonu, a między nimi występują fasety. Cały brylant zwieńczony jest charakterystycznym szpicem - koletem.

Zachowanie idealnych proporcji szlifu brylantowego jest niezmiernie ważne, ponieważ tylko wtedy możemy zaobserwować zjawisko brylancji, w którym dolna część kamienia - pawilon, działa jak zwierciadło, a wpadające promienie odbijają się od faset, podlegając załamaniom. Jeśli obracamy brylant w świetle, zjawisko to daje niesamowite efekty migoczących refleksów. Im bardziej precyzyjny jest szlif tym ten efekt jest intensywniejszy.

Musimy pamiętać, że każdy brylant jest diamentem, ale nie każdy diament staje się brylantem.