Kamienie pochodzenia organicznego - perła

Perła

To jedne z najszlachetniejszych i najpiękniejszych produktów pochodzenia organicznego. Są to wytwory małży, powstające w płaszczu muszli, składające się z masy perłowej będącej mechanizmem obronnym małży przed czynnikami zewnętrznymi.
Głównym składnikiem powstałej perły jest węglan wapnia, substancja organiczna - konchiolina, oraz woda.

Perła

Perły mogą występować jako:

  • Perły naturalne - możemy podzielić je na perły słono- oraz słodkowodne. Powstają w organizmie małży w sposób samorzutny, bez ingerencji człowieka. Mięczak napotyka na swojej drodze ciało obce, na przykład fragment muszli, które przedostaje się do jego skorupy. Wtedy następuje reakcja obronna i wytworzona zostaje masa perłowa, która otacza wrogą substancję.
    Prawdziwe perły pochodzenia naturalnego są praktycznie niedostępne w obrocie handlowym, mogą pojawić się jedynie w domach aukcyjnych, pod postacią przedmiotów antycznych i kolekcjonerskich, a ich cena może dochodzić nawet do 200 razy większej niż cena pereł hodowanych.

  • Perły hodowane - powstają w środowisku naturalnym małży, ale przy współudziale człowieka. Do ciała małży wprowadza się tkankę nabłonkową, na skutek czego mięczak zaczyna wytwarzać masę perłową.
    Perły hodowane również możemy podzielić na słodkowodne i słonowodne.

    • Perły słodkowodne - są hodowane na skalę masową w jeziorach i rzekach, hodowla jest łatwa, dlatego cena pereł słodkowodnych nie jest wysoka. Ponadto jeden mięczak słodkowodny może dostarczyć jednorazowo do kilkunastu pereł, a ich wielkość nie przekracza zazwyczaj 12 mm. Barwa pereł słodkowodnych jest różnorodna, od naturalnie białej, kremowej, poprzez kolory pastelowe, aż po głęboki fiolet. Takie perły można również poddawać procesowi wybielania czy nadawania im sztucznie innych barw.

    • Perły słonowodne - powstają w organizmie mięczaków bytujących w morzach i oceanach. Do wnętrza małży, obok tkanki nabłonkowej, wszczepia się sztuczne jądro, dzięki czemu perły słonowodne są bardziej połyskujące i mają okrągły, bardziej regularny kształt, w przeciwieństwie do pereł słodkowodnych.

      Możemy wyróżnić trzy podstawowe gatunki pereł słonowodnych:

      • Akoya - najpiękniejsze, a zarazem najpopularniejsze perły słonowodne. Wytwarzane przez małże Pinctada fuacata martensii. Ich naturalna barwa to biel oraz odcienie kremowe, jednak najbardziej ceniona jest biel w odcieniu różu. Wytwarzane głównie w Japonii, ale także w Chinach i Wietnamie.

      • South Sea - nazywane “królową pereł’”, wytwarzane głównie w Australii, Indonezji oraz Filipinach. Są to perły najtrudniejsze w hodowli i występujące najrzadziej, a tym samym są najdroższe wśród pereł słonowodnych. Hodowane w małży Pinctada maxima. Występują w barwie białej oraz złotej, jednak najbardziej cenione to te w odcieniu intensywnego złota.

      • Tahiti - mityczna “czarna perła”, wytwarzana przez małże z gatunku Pinctada margaritifera cumingi, hodowana w Polinezji Francuskiej. Najbardziej poszukiwaną perłą tego gatunku jest perła w odcieniach czerni, modyfikowaną w świetle przez barwy zieloną lub tzw. pawią. Proces wytworzenia takiej perły jest znacznie dłuższy niż innych pereł słonowodnych, dlatego pojawiają się one w kształtach owalnych albo w postaci kropel.

  • Perły syntetyczne - perły od zawsze były tak pożądanym towarem, że razem z rozwojem technologii musiały powstać również ich tańsze zamienniki, perły sztuczne. Niektóre z technik produkowania pereł syntetycznych zyskały swoją renomę i popularność, jak np. perły Majorica. Inne, jak perły Swarovski, kupujemy będąc w pełni świadomym, że to kryształowy rdzeń pokryty perłową powłoką.

Jak dbać o perły?

  1. Przede wszystkim należy unikać kontaktu biżuterii z pereł z wszelkiego rodzaju środkami chemicznymi. Jeżeli zamierzamy spryskać się perfumem, należy w pierwszej kolejności wykonać tę czynność, a następnie dopiero założyć biżuterię.

  2. Perły to substancja pochodzenia organicznego, dlatego cechuje ją niewielka twardość. Musimy uważać aby nasze perły nie ulegały zarysowaniom, dlatego przechowujemy je oddzielnie od innej biżuterii, najlepiej w towarzystwie miękkiego materiału.

  3. Po każdorazowym zdjęciu biżuterii z perłami warto przetrzeć ją miękką szmatką na sucho, a przy większych zabrudzeniach użyć zwykłej wody z niewielką ilością mydła.