Rodzaje kolczyków - zapięcia

Rodzaje kolczyków

Sztyfty

Kolczyki na sztyfcie inaczej możemy nazywać wkrętkami. Jest to najbardziej popularny typ zapięcia, składa się z cienkiego drucika, który przekłada się przez dziurkę w uchu i końcówki zapinającej. Zaletą takiego zapięcia jest niewielki rozmiar i łatwość w zakładaniu takiego kolczyka, a także wygoda noszenia. Bardzo często takich kolczyków nawet nie zdejmujemy do spania, są tak drobne i wygodne. Coraz modniejsze staje się noszenie kilku kolczyków na jednym uchu. Drobne sztyfty są do tego idealne! Przeczytaj nasz przewodnik po tym jak komponować i zestawiać ze sobą kolczyki w różnych dziurkach.

SzyftySzyfty

Zapięcie typu „klik” - zatrzask

Zapięcie to stosujemy często w kolczykach kołach, takich, które wpisują się w kształt okręgu lub są do tego kształtu zbliżone (np. serduszkach, gwiazdkach czy elipsach), często zawierają także wiszące, ozdobne elementy. Zapinanie i charakterystyczny dźwięk „klik” przypominają sposób, w jaki zapinają się kajdanki, czasami więc nazwany jest on „zapięciem kajdankowym”. Samo zapięcie faktycznie trochę nawiązuje do ich budowy — z jednej strony znajduje się element umieszczony na zawiasie, który po kliknięciu blokuje się i układa w odpowiednim wyżłobieniu. „Klik” oznacza, że kółko jest dobrze zamknięte, a kolczyk bezpiecznie usadowiony. Ze względu na delikatną budowę, która jest charakterystyczną cechą tego typu zapięcia, elementy umieszczone na zawiasie mogą odkształcić się pod wpływem używanej siły. Nie jest to wadą biżuterii, jest to ich naturalną właściwością. Ruchomy element umieszczony na zawiasie, w przypadku gdy odegnie się w górę lub w dół, należy delikatnie wyprostować i dogiąć tak, by znów znajdował się na wysokości wyżłobienia i zapinał.

Zatrzask 1Zatrzask 2

Bigle

Ten rodzaj zapięcia rewelacyjnie sprawdzi się w długich i wiszących kolczykach.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów bigli:

 • Bigle zamknięte - jedne z najwygodniejszych zapięć. Założenie takiego kolczyka polega na przełożeniu końcówki przez dziurkę w uchu i zaczepieniu jej na haczyk, który zabezpiecza kolczyk przed zgubieniem.

 • Bigle angielskie - zaletą tego typu zapięć jest na pewno łatwość w zakładaniu, które polega na włożeniu kolczyka w dziurkę w ucho i zapięciu go na specjalny haczyk osadzony na sprężynce, zapewniający stabilność zapięcia.
  Takie zapięcie stosowane jest raczej w większych i wiszących kolczykach.

  Bigle angielskie

 • Bigle otwarte - najczęściej stosowane w kolczykach wiszących. Bardzo szybkie i łatwe w zakładaniu, ponieważ wystarczy przełożyć przez dziurkę w uchu odpowiednio wygięty haczyk.
  Warto jednak kolczyki na biglach otwartych wzmacniać dodatkowo na przykład silikonowymi nakładkami, wtedy mamy pewność, że ich nie zgubimy.

  Bigle otwarte

 • Bigle typu rybka - zapięcie wykonane z drutu zakrzywionego w kształt ryby, idealne do wyeksponowania pojedynczych kamieni.

 • Bigle angielskie typu lira - takie zapięcie kryje się całkowicie za uchem. Zapinanie polega na wpięciu ruchomej części kolczyka do specjalnego rowka.
  Kolczyki z takim zapięciem uznaje się jako jedne z najelegantszych, stosowane są zazwyczaj w małych kolczykach, a ich zaletą jest fakt, że nie ma możliwości, że takie zapięcie samo się rozepnie a kolczyk wypadnie z dziurki.

  Bigle angielskie typu lira

Klipsy

Specjalny rodzaj zapięcia dla osób, które nie zdecydowały się na przekłucie uszu, a chcą nosić piękne kolczyki. Za utrzymanie kolczyka na uchu odpowiada sprężynująca blaszka, która dociska kolczyk z obu stron. Co prawda, marka Ania Kruk nie posiada w swojej ofercie klipsów, ale doskonale mogą je zastąpić nausznice nakładane bezpośrednio na płatek ucha, bez konieczności posiadania przekłuć.

Nausznice

Ten rodzaj kolczyków to absolutny must have każdej fanki biżuterii. Para nausznic to prawy i lewy kolczyk, składający się z ozdobnego elementu i drucika, który należy przełożyć przez dziurkę w uchu. Następnie wystarczy odpowiednio ułożyć kolczyk wzdłuż ucha i, w razie potrzeby, dogiąć drucik do płatka ucha tak aby kolczyk nie spadł.
Nausznice to niewątpliwie najmodniejszy rodzaj kolczyków. Można je nosić na kilka różnych i nietypowych sposobów. Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi trendami dotyczącymi tego rodzaju kolczyków i poznać sposoby na to, by wyglądać w nich wyjątkowo, przeczytaj koniecznie nasz przewodnik po nausznicach.

Nausznice

Kolczyki przeciągane

Wśród standardowych zapięć kolczyków mogą występować również modele, które jako zapięcie mają łańcuszek, który należy przełożyć przez dziurkę w uchu, na przykład do połowy długości, i w ten sposób kolczyk stabilnie i bezpiecznie trzyma się w uchu.

Kolczyki przeciągane Kolczyki przeciągane

Kolczyki koła

Taki rodzaj kolczyków ma również swoje charakterystyczne zapięcie. Jednym z nich jest tradycyjny drucik, który należy włożyć do przeciwnej rurki.

Kolczyki koła 

Kolczyki koła to ponadczasowy klasyk, który nigdy nie wyszedł z mody. Kobiety pokochały je już w latach 60., a teraz noszą je najbardziej znane it-girls! Ten rodzaj kolczyków to najgorętszy trend sezonu, prosto ze światowych wybiegów!

Kolczyki koła 2