Rubin

Uważany jest za jeden z najbardziej wyjątkowych kamieni szlachetnych. Bardzo rzadki minerał, najtwardszy wśród kamieni, zaraz po diamencie. Odmiana korundu, czyli minerału będącego tlenkiem glinu (korundem jest również szafir).
Swoją czerwoną barwę zawdzięcza atomom chromu, purpurowy odcień tworzy wanad, natomiast barwa brunatnoczerwona jest wynikiem obecności żelaza.
Rubin jest jednym z najrzadszych kamieni występujących na ziemi, ponieważ barwnik tlenek chromu, który nadaje rubinowi tak wyjątkową barwę, występuje w niewielkich ilościach w skorupie ziemskiej.
Największe złoża rubinu znajdują się w Birmie, Pakistanie, Tajlandii czy na Sri Lance. Najbardziej pożądane są rubiny o tzw. czerwieni krwi gołębiej, czyli o barwie głębokiej czerwieni z delikatnym niebieskim odcieniem. Ze względu na bardzo rzadkie występowanie, rubiny nie tworzą dużych kryształów, najpowszechniejsze są te, których masa nie przekracza 5 karatów.

Rubin to ognisty kamień, uważany za kamień miłości i namiętności. Symbolizuje dobrobyt i pomaga w realizacji marzeń. Przyczynia się do wzrostu motywacji, chęci do działania oraz zwiększa pewność siebie. Pomaga też wprowadzać pozytywne zmiany w nasze życie.

Rubin

Jak dbać o rubin?

Jeśli chcemy, żeby nasza biżuteria z rubinem przez wiele lat cieszyła nasze oko, musimy odpowiednio o nią zadbać. Przede wszystkim unikajmy kontaktu kamieni z wszelkiego rodzaju środkami chemicznymi. Do czyszczenia używajmy tylko specjalnych środków do tego przeznaczonych. Po takim czyszczeniu wypolerujmy rubin miękką szmatką, tak aby wydobyć jego piękny blask i kolor.

Najdroższy rubin, który udało się kiedykolwiek sprzedać w domu aukcyjnym, to Rubin Sunrise. Kamień o masie ponad 25 karatów i pięknej barwie, zwanej “gołębią krwią”, wydobyto w Birmie. Kiedy pojawił się na aukcji, w postaci pierścionka firmy Cartier, został kupiony przez anonimowego klienta za ponad 30 milionów dolarów!
Rubin grał też nierzadko główne role na wielkim ekranie. W filmie “Pretty Woman” Vivian, grana przez przepiękną Julie Roberts, dostaje w prezencie od Edwarda Lewisa (w tej roli Richard Gere), niesamowity naszyjnik z dwudziestoma trzema rubinami, oszlifowanymi w gruszkę, w otoczeniu diamentów.
Innym, równie popularnym rubinem, jest Rubin Czarnego Księcia. Jest on osadzony w koronie Królowej Anglii, na diamentowym krzyżu maltańskim, tuż nad obręczą w czołowej części korony.