Szmaragd

Jeden z najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych przez jubilerów i kolekcjonerów kamień szlachetny. Jego piękna, ciemnozielona barwa, jest wynikiem występowania w nim jonów chromu. Jest to najszlachetniejszy przedstawiciel beryli, minerałów należących do grupy krzemianów.
Szmaragd jest stosowany w jubilerstwie już od czasów starożytnych, już nawet Cezar kolekcjonował szmaragdy, bo wierzył w ich lecznicze właściwości.
Największe złoża tego kamienia występują w Kolumbii, gdzie wydobywa się go ze szczelin i pustek skalnych. Duża ilość szmaragdów pochodzi także z Brazylii, ale tamtejsze kamienie mają nieco inną barwę, żółto-zieloną. Wydobywa się go także w RPA, Australii czy Zimbabwe. Największym dotychczas wydobytym szmaragdem jest kamień pochodzący z Zambii w Afryce, który osiągnął masę ponad 5 tysięcy karatów.
Do obróbki szmaragdu stosuje się zazwyczaj szlif schodkowy, zwany także szmaragdowym. Kamienie, które posiadają skazy, ale mają piękną barwę, wykorzystuje się do rzeźbienia i ozdoby.

Szmaragd

Szmaragdom przypisuje się niezwykłą moc uspokajania i łagodzenia skołatanych nerwów.
Ich noszenie pomaga porozumieć się z innymi ludźmi. Jest szczęśliwym kamieniem turystów i żeglarzy. Przynosi szczęście, pomaga w przypływie weny twórczej, a także sprzyja sukcesom biznesowym. Jest symbolem wierności i dobrobytu.

Jak dbać o szmaragd?

Pamiętajmy, że szmaragd nie lubi dużej ekspozycji na słońce, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych kamień może zmienić swoją barwę. Unikajmy więc takich sytuacji. Jeśli chcemy wyczyścić naszą biżuterię ze szmaragdem w sposób profesjonalny, należy oddać ją w ręce jubilera, który zdemontuje każdy kamień i wyczyści go osobno przy pomocy specjalnych środków do tego przeznaczonych.
Możemy też odświeżyć naszą biżuterię w domowych warunkach. Wystarczy przetrzeć nasz kamień letnią wodą z mydłem przy pomocy miękkiej ściereczki i wytrzeć do sucha. Ważne, żeby robić to delikatnie, żeby w żaden sposób nie porysować kamienia.

Biżuterie ze szmaragdem pokochało wiele gwiazd filmu i muzyki. Do najbardziej znanych kobiet, które uwielbiają nosić na sobie szmaragdy, należy Celine Dion, Victoria Beckham czy Angelina Jolie. Jednak najpiękniejszy komplet biżuterii ze szmaragdem należał do Elizabeth Taylor, która w 1962 roku otrzymała od męża, Richarda Butna, przepiękny naszyjnik, pierścionek, broszkę oraz kolczyki ze szmaragdem. Po śmierci aktorki sam naszyjnik został wylicytowany na aukcji za ponad 6 milionów dolarów!