Diament

Niekwestionowany król kamieni szlachetnych.

Proces powstawania diamentów zaczął się już wiele milionów lat temu, pod powierzchnią ziemi. Pod wpływem erupcji wulkanicznych diamenty, wraz z magmą i lawą, zdołały wydostać się na powierzchnię ziemi. Powstały skały diamentonośne, które niszczały i kruszały na skutek czynników atmosferycznych, a rzeki przenosiły diamenty nawet o setki kilometrów od miejsca gdzie powstały.
Największe pierwotne źródło diamentów znajduje się w RPA, a wtórne wzdłuż wybrzeża Namibii.

Diament

Diament jest najtwardszym kamieniem wśród znanych minerałów. Swoją twardość zawdzięcza niezwykle silnych wiązaniom między atomami węgla.
Jest to najczystsza krystaliczna odmiana węgla, spala się w temperaturze białego żaru, nie pozostawiając po sobie nawet popiołu. Jego powierzchnię można zarysować tylko przy użyciu innego diamentu. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko w jubilerstwie, ale również w medycynie czy w budownictwie.

O właściwościach diamentów decyduje tzw. zasada 4C

Clarity (czystość) - wpływa na cenę i wygląd diamentu. Określa się ją używając lupy o około 10-cio krotnym powiększeniu. Na czystość diamentu składają się znamiona wewnętrzne (inkluzje) oraz zewnętrzne (skazy).
O klasie diamentu decyduje nie tylko występowanie znamion, ale także ich rozmieszczenie, liczba czy łatwość dostrzegania.

Diament - czystość

Skazy do LC do SI2 jesteśmy w stanie zobaczyć tylko przy powiększeniu lupą, natomiast od P1 do P3 są widoczne gołym okiem.

Carat (masa) - masa diamentu podana jest w karatach metrycznych. Jeden karat to masa 0,2g. Masę diamentu należy podawać do dwóch miejsc po przecinku. Im większy kamień tym jest on cenniejszy.

Diament - masa

Color (barwa) - czysty diament jest minerałem bezbarwnym. Zabarwienie występuje pod wpływem obecności w kamieniu jonów boru, azotu, manganu czy żelaza. Najczęściej spotykane to odcienie żółte, różowe i niebieskie. Najbardziej cenne są diamenty oznaczone literą D, a w jubilerstwie za standard przyjmuje się barwę oznaczoną literami G, H, I, J - kamienie w tym przedziale mają najlepszy stosunek ceny do jakości.

Diament - barwa

Cut (szlif) - ma istotny wpływ na jakość kamienia, ponieważ tylko odpowiedni szlif wydobywa piękno kamienia i sprawia, że światło odpowiednio odbija się od faset.

Certyfikat:

Każdy wyrób z diamentem powinien posiadać certyfikat, wystawiony przez eksperta i rzeczoznawcę, którego kwalifikacje potwierdzone są przez specjalistów.
Certyfikat powinien zawierać informację o diamencie dotyczące jego masy, czystości, barwy i szlifu, potwierdzać, że kamień jest autentyczny i wart swojej ceny.
Diamenty o większej masie, powyżej 0,43ct, otrzymują dodatkowo certyfikat międzynarodowego laboratorium gemmologicznego (HRD, GIA lib IGi). Taki certyfikat dodatkowo podnosi wartość kamienia.
Posiadanie certyfikatu jest również istotne w momencie, gdy chcielibyśmy sprzedać swoją biżuterię z diamentem, ponieważ tylko dzięki niemu możemy potwierdzić autentyczność kamienia i jego faktyczne właściwości.

Butiki Ania Kruk posiadają w swojej ofercie klasyczną i jednocześnie wpisującą się w trendy, kolekcje z białego i żółtego złota, próby 585, z diamentami. Nasze diamenty charakteryzują się czystością SI i barwą oznaczoną literą H. Czystość SI oznacza, że wszelkie zanieczyszczenia oraz inkluzje w diamencie są widoczne tylko przy dziesięciokrotnym powiększeniu lupą, natomiast barwa H oznacza, że nasze diamenty zbliżone są barwą do białych. Każdy model naszej biżuterii z diamentem posiada certyfikat autentyczności, sporządzony przez Eksperta Diamentów i Wyrobów Jubilerskich. Taki certyfikat jest sporządzony zgodnie z przepisami światowej rady do sprawa diamentów (ICD) oraz międzynarodowej organizacji zabezpieczenia jakości wyrobów z metali i kamieni szlachetnych (CIBJO). Ponadto, na certyfikacie są zawarte najważniejsze informacje dotyczące naszej biżuterii, jest to waga wyrobu oraz próba złota, łączna masa kamieni i ich ilość, a także rodzaj kamienia i szlif, jakiego użyto do jego obróbki.