Jak czyścić biżuterię?

Biżuteria, pod wpływem czynników zewnętrznych, a także przez upływ czasu, w naturalny sposób traci swój połysk i świeżość, może stać się matowa i mniej atrakcyjna. Ale odpowiednie przechowywanie, dbanie o nią i regularne czyszczenie, pomoże nam zachować jej wspaniały blask.

Najrozsądniej i najbezpieczniej jest oddać naszą biżuterię w ręce specjalisty. W butiku Ania Kruk wyczyścimy ją specjalnymi środkami do biżuterii i odpowiednio wypolerujemy. Fachowe ręce zrobią to profesjonalnie.

Czyszczenie biżuterii w domu możemy zrobić na dwa sposoby: za pomocą ściereczki lub płyny do czyszczenia biżuterii.

Ściereczki są zdecydowanie mniej inwazyjne i łatwiejsze w użyciu. idealnie nadają się na przykład do biżuterii pozłacanej lub regularnej pielęgnacji. To niewielki wydatek, a zawsze przed większym wyjściem można przetrzeć wzory, żeby nadać im więcej blasku.

Innym sposobem, jest zanurzenie w specjalnym środku czyszczącym, a następnie wypolerowanie miękką szmatką. Dotyczy to przede wszystkim biżuterii ze srebra rodowanego i złota. Jeśli jednak mamy do czynienia z biżuterią pozłacaną, należy zrezygnować z zastosowania mocnych środków czyszczących, a jedynie przetrzeć ściereczką nasączoną specjalnymi płynami do czyszczenia.

Biżuterię warto czyścić systematycznie, nie tylko w momencie, gdy zabrudzenie będzie już mocno widoczne. Unikniemy wtedy sytuacji, kiedy zabrudzenia będą tak mocne, że nie uda się ich w żaden sposób usunąć. Wiele zmienia też sposób przechowywania biżuterii. Wystarczy, że będziemy pamiętać, by przechowywać biżuterię w zamkniętych pojemnikach czy szkatułkach, by miała jak najmniejszy kontakt z powietrzem i nie była narażona na działanie promieni słonecznych. unikniemy wtedy nadmiernego utleniania się biżuterii, co często powoduje jej ciemnienie i matowienie. Dodatkową ochroną jest owinięcie wzorów w miękką tkaninę lub woreczek, który zabezpieczy je przed uszkodzeniami mechanicznymi.