Kamienie pochodzenia organicznego - bursztyn

Bursztyn

Jest to skamieniała żywica powstająca z drzew iglastych, tworzona na przestrzeni około 50 milionów lat. Swoje początki zawdzięcza drzewom iglastym, rosnącym nad brzegami mórz, które, prawdopodobnie podczas wybuchów wulkanów, mocno żywicowały, a wypływająca wydzielina gromadziła się wewnątrz i na zewnątrz pni zranionych drzew. Przez pewien czas żywica ta nie zastygała i stanowiła pułapkę dla owadów i drobnych zwierząt, a także przyczepiały się do niej małe części roślin, dlatego teraz bardzo często w kawałku bursztynu możemy zauważyć owady i rośliny sprzed milionów lat. Upływający czas i kataklizmy sprawiły, że drzewa pokryte żywicą obumierały i upadały na ziemię, rozkładały się, a żywica z tych drzew pozostawała w warstwie ściółki. Na skutek wszelkich erozji i zmian klimatycznych, wody stopniowo wymywały z lądu osady razem z żywicą, rozpraszając ją po całym lądzie w postaci bursztynowego osadu. Dzisiaj, największe złoża bursztynu, stanowiące około 90% wszystkich światowych zasobów, znajdują się wzdłuż południowych brzegów Morza Bałtyckiego. Pozostałe 10% to bursztyn wydobywany w Ameryce Południowej, Afryce czy Australii. Bursztyn bałtycki jest zdecydowanie cenniejszym znaleziskiem, nie tylko z punktu widzenia naukowego, ale jest również wyjątkowo atrakcyjny dla wszystkich kolekcjonerów.

Bursztyn

Bursztyn bałtycki, nazywany też bałtyckim złotem, jest najbardziej ceniony w jubilerstwie. Występuje w różnych barwach i stopniach przezroczystości: od barwy żółtej, przezroczystej, do białej i mętnej. Można spotkać też bursztyny o barwie zielonej lub czerwonawej. Łatwo poddaje się obróbce mechanicznej, dzięki czemu można uformować go w dowolne kształty.

Bursztynowi przypisuje się też wiele właściwości, szczególnie leczniczych. Sporządza się z niego nalewki, które pomagają w przeziębieniach i bólach głowy. Może służyć także do tworzenia maści i leków, skutecznie pomagających w walce z migrenami, dolegliwościami astmatycznymi czy reumatycznymi. Ciekawym zastosowaniem bursztynu może być wykorzystywanie go jako naturalnego jonizatora powietrza, neutralizującego tym samym niekorzystne działanie fal elektromagnetycznych w pomieszczeniach.
Bursztyn znalazł też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zawarty w nim kwas i olej bursztynowy pomagają na wypadanie włosów, ponadto bursztyn nawilża i regeneruje cerę oraz chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Coraz częściej młode mamy zakładają swoim maluchom naszyjniki lub bransoletki z bursztynu. Uważa się, że bursztyn, pod wpływem temperatury ciała dziecka, wydziela kwas bursztynowy, który uśmierza ból podczas ząbkowania.
Biżuteria z bursztynu jest niesamowicie popularna wśród Chińczyków. Wynika to z historii i wierzeń ludzi pochodzących z tego kraju. Bursztyn to jeden z siedmiu kamieni Buddy, a ten pochodzący z Morza Bałtyckiego jest dla Chińczyków tańszym i atrakcyjnym odpowiednikiem. Ponadto, Chińczycy wierzą, że ten kto nosi bursztyn należy do wykształconej warstwy społecznej i jest otwarty na kulturę zachodnią. To kamień, który cenią za naturalność i chcą przekazywać go z pokolenia na pokolenie.

Jak dbać o bursztyn?

  1. Biżuterię z bursztynem należy przechowywać zawiniętą w miękką ściereczkę, tak aby nie porysowała się o inną biżuterię.

  2. Bursztyn wycieramy miękką i suchą szmatką. Jeśli biżuteria zawiera srebrne elementy, to czyszcząc ją, musimy robić to ostrożnie, by nie uszkodzić bursztynu.

  3. Pod wpływem czynników zewnętrznych i detergentów, bursztyn może zmatowieć, dlatego unikajmy kontaktu biżuterii z potem czy perfumami, i koniecznie ściągajmy ją do kąpieli.

Postrzeganie bursztynu w Polsce i za granicą

Biżuteria z bursztynu jest postrzegana w Polsce jako styl bardzo klasyczny i tradycyjny. To nasz główny produkt eksportowy dla turystów, jeden z symboli Polski. Ceniony za granicą: szczególnie w Chinach, Stanach Zjednoczonych i na przykład Hiszpanii, w kraju pozostaje kamieniem dość niszowym.

ANIA KRUK w regularnej ofercie nie posiada biżuterii z bursztynu. Ale odpowiadając na potrzeby i zapytania klientów, marka stworzyła dwie wyjątkowe edycje: dla swojego butiku w Katarze na Bliskim Wschodzie, gdzie lokalni mieszkańcy zachwycają się bursztynem, oraz dla sieci Baltona Duty Free. Butiki Baltona znajdują się na lotniskach w Polsce i za granicą.