Magia zaręczyn tkwi w szczegółach. Wręczany na obietnicę małżeństwa pierścionek to symbol miłości, głębokiego uczucia, wierności i przywiązania. Kiedy z ust kobiety pada słowo TAK, mężczyzna zakłada na jej palec pierścionek zaręczynowy, który jest niejako przypieczętowaniem złożonej chwilę wcześniej deklaracji. Przesłanie, jakie niesie ze sobą, jest wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Żadna inna biżuteria nie ma tak pięknej symboliki. Zamierzasz się oświadczyć i nie wiesz, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy? Twój ukochany właśnie poprosił Cię o rękę i zastanawiasz się, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Odpowiadamy!
Pierścionek zaręczynowy — na którym palcu?
To pytanie zadają sobie zarówno panowie przygotowujący się do zaręczyn, jak i panie, które właśnie otrzymały od swojego ukochanego wymarzony pierścionek. Tradycja wręczania tej wyjątkowej biżuterii pokazuje, że znaczenie ma nie tylko to, na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy, ale również to, na jakim palcu należy go nosić. O ile wybór ręki nie jest tak oczywisty, gdyż w wielu krajach panują różne zwyczaje, o tyle w drugim przypadku odpowiedź jest jedna – zawsze nosimy pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym, czyli tym położonym najbliżej małego palca.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy?
Nie ma sztywnej reguły co do tego, na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy. Ma on przygotować miejsce dla obrączki, a więc, w zależności od panujących w danym kraju zwyczajów, może być noszony na lewej lub prawej dłoni. W większości państw jednak pierścionek zaręczynowy nosi się na lewej ręce. W Polsce zwyczaj ten jest zupełnie odwrotny, co ma swoje uzasadnienie w historii.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?
Dawniej pierścionek zaręczynowy w naszym kraju noszono na lewej ręce. Dziś jest zupełnie odwrotnie – zakładamy go na prawą dłoń i nosimy razem z obrączką lub przekładamy na lewą rękę zaraz po ślubie. Aby móc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej ręce w Polsce, musimy cofnąć się do powstania styczniowego. Przed 1864 rokiem obrączki na prawej dłoni nosiły wyłącznie wdowy. Po klęsce Polaków w powstaniu, na tej samej ręce zaczęły nosić je również mężatki, co miało być gestem solidarności i znakiem żałoby po poległych mężach. Zwyczaj ten pozostał do dziś. Pierścionek zaręczynowy noszony na prawej ręce ma niejako przygotowywać miejsce dla ślubnej obrączki. Dużą rolę odgrywa tutaj również symbolika – prawą dłoń podajemy podczas składania przysięgi małżeńskiej, a także pewne normy kulturowe – prawą ręką się witamy.
Pamiętajmy jednak, że to tylko zwyczaj. To, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem i po ślubie, jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Dlatego na pytanie, czy można nosić pierścionek zaręczynowy na lewej ręce, odpowiadamy: można!
Na której ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy w innych krajach?
Zdecydowana większość kobiet mieszkających w Europie, Afryce, Kanadzie czy USA nosi pierścionek zaręczynowy na lewej ręce. Ma to swoje korzenie w wierzeniach starożytnych Greków, którzy głosili, że żyła palca serdecznego lewej dłoni prowadzi prosto do serca. Obyczaj ten przejęli z czasem starożytni Rzymianie, którzy nazwali tę żyłę vena amoris. Na Węgrzech, zamiast pierścionka zaręczynowego, wręcza się obrączkę, którą kobieta przekłada z lewej ręki na prawą w dniu ślubu. W krajach skandynawskich również obowiązują zaręczynowe obrączki, ale tu kobiety otrzymują dwa egzemplarze – jeden w trakcie zaręczyn, a drugi w dniu ślubu. Na serdecznym palcu prawej dłoni, a więc tak samo jak w Polsce, pierścionki zaręczynowe noszą również Niemki, Rosjanki, Japonki i Austriaczki.
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem?
Zgodnie z naszymi obyczajami i tradycją historyczną przyjęło się noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym prawej ręki jako symbolu przyjęcia oświadczyn i zapowiedzi nadchodzącego ślubu. Wątpliwości zaczynają pojawiać się wtedy, gdy na tym samym miejscu ma pojawić się obrączka.
Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?
Miejscem zarezerwowanym na pierścionek zaręczynowy jest palec serdeczny – nie ulega to zmianie nawet po ślubie. Pytanie więc powinno brzmieć: na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie?
Tuż przed ceremonią zaślubin większość kobiet przekłada pierścionek na lewą dłoń, aby zrobić w ten sposób miejsce dla obrączki. Dość częstym rozwiązaniem jest także obrączka i pierścionek zaręczynowy na jednym palcu — serdecznym prawej dłoni. To, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę, również jest kwestią indywidualną. Wybierz więc sposób, który odpowiada Ci najbardziej. Ciekawą opcją może okazać się także noszenie pierścionka zaręczynowego na szyi, zaczepionego do łańcuszka.
Jak nosić pierścionek zaręczynowy? Tradycja wręczania przedślubnej biżuterii
Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego sięga czasów starożytnych. Już wtedy szukano symboli stanowiących wyraz głębokiego uczucia i przywiązania. Starożytni Egipcjanie wręczali ukochanym kobietom okrągły drucik, który miał symbolizować wieczność i nieskończoność. Tradycję tę kontynuowano w starożytnej Grecji i Rzymie, a później w średniowieczu. Popularne były wówczas żelazne pierścienie lub nawet monety, którymi obdarowywano przyszłe panny młode. Przyjęto, że najlepszym miejscem na pierścionek zaręczynowy jest serdeczny palec lewej dłoni. Zawieranie zaręczyn wiązało się również z wręczaniem darowizn.
Zaręczynowy pierścionek z diamentem ma swoje początki w XV wieku, kiedy to austriacki książę Maksymilian obdarował swoją ukochaną tym wyjątkowym klejnotem. Zgodnie ze staropolską tradycją pierścionek zaręczynowy miał mieć biały kamień — brylant lub perłę, gdyż jest on symbolem szczęścia i trwałości uczucia. Kolejne stulecia to prawdziwy rozkwit zaręczynowej biżuterii, stanowiącej wyraz niezwykłego kunsztu i olbrzymiej kreatywności mistrzów jubilerstwa.
Dziś trudno wyobrazić sobie zaręczyny bez towarzyszącego im pierścionka. Mężczyźni przykładają coraz większą wagę do wyboru oryginalnej biżuterii i zorganizowania wydarzenia, które ich wybranka zapamięta do końca życia. Chcą dopiąć wszystko na ostatni guzik, dlatego tak często zastanawiają się nad tym, jakie pierścionki zaręczynowe są modne, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy czy ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy.
Na którym palcu pierścionek zaręczynowy? I na którą rękę? Podsumowanie
Wiesz już, że zgodnie z tradycją pierścionek zaręczynowy w Polsce nosi się zwykle na serdecznym palcu prawej ręki. Wiesz też, że obyczaje to jedno, a rzeczywistość i tak pozwala nam na pełną swobodę. To, na który palec zakładamy pierścionek zaręczynowy, jest naszą indywidualną sprawą. Chcesz nosić pierścionek na lewej dłoni? Proszę bardzo! Wolisz być wierna tradycji noszenia pierścionka zaręczynowego na prawej ręce? Nic nie stoi na przeszkodzie! Podoba Ci się pierścionek i obrączka na jednym palcu? Noś je w ten właśnie sposób! Pamiętaj, że pierścionek zaręczynowy to przede wszystkim symbol miłości i zapowiedź planowanego ślubu. To, w jaki sposób będziesz go nosić, jest sprawą drugorzędną.
Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.