Pojęcie Jubilerstwa

Złotnik czy Jubiler?

Złotnictwo, z definicji, to dziedzina sztuki zajmująca się wytwarzaniem przedmiotów z metali szlachetnych. Dawniej złotnik zajmował się wytwarzaniem luksusowych dóbr codziennego użytku, między innymi kielichów, łyżek czy zdobieniem zbroi średniowiecznych rycerzy. Ponadto tworzył ozdoby będące dodatkiem do stroju czy przedmioty służące kultowi religijnemu.
Dziś złotnik to przede wszystkim osoba zajmująca się tworzeniem i naprawą biżuterii.

Historia Jubilerstwa

Biżuteria intrygowała i zachwycała ludzi już w czasach starożytnych. W Egipcie pełniła funkcję mistyczną, dużą wagę przywiązywano do jej magicznej mocy. Noszono ogromne ilości bransolet na rękach, a szyje ozdabiały bogate i ciężkie naszyjniki. Wierzono, że biżuteria to talizman nie tylko za życia, ale również po śmierci. W Grecji traktowano ją z szacunkiem, noszono tylko od święta, aby pokazać swój status społeczny, nie zawsze podkreślając urodę. Królowały motywy zwierzęce i kwiatowe. Starożytny Rzym charakteryzował się dużą symboliką, biżuteria miała stanowić swoisty amulet i chronić przed złem. Rzymianie dużą wagę przywiązywali do bogato zdobionych przedmiotów codziennego użytku. Pojawiły się diamenty i kolorowe kamienie szlachetne. Na takie ozdoby mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Średniowieczne to ogromny rozkwit biżuterii sakralnej. Złoto stało się symbolem władzy, a kamienie szlachetne miały przynosić szczęście i chronić przed złem.

Przełom w dziedzinie złotnictwa nastąpił w okresie baroku. Wtedy też odkryto prawa optyki i grę światła. Złotnicy zauważyli, że kamienie szlifowane pod odpowiednim kątem stają się piękniejsze i zachwycające. Metal zszedł na dalszy plan, stał się konstrukcją wyrobu, a najważniejszy był kamień, pięknie oszlifowany, odbijający światło i zachwycający swoim blaskiem. Tak powstała nowa dziedzina złotnictwa, jubilerstwo, specjalizująca się w oprawie kamieni.

Dzisiejszy świat biżuterii jest różnorodny, pełen sprzeczności, ale także wielowymiarowy i niejednolity. Biżuterię nosi się nie tylko na wyjątkowe okazje, ale stała się ona nieodłącznym elementem naszego stroju. Doceniane są zarówno proste i minimalistyczne wzory, jak i bogato zdobione, ciężkie i fantazyjne formy. Coraz częściej, w dzisiejszej biżuterii, widać inspirację poprzednimi epokami. Biżuteria wyznacza nasz indywidualny styl i stanowi niebanalną i wyjątkową ozdobę.