Filtry
Próba

To miejsce, w którym w szybki i sprawny sposób dokonasz zakupu naszych produktów! Pokazana na zdjęciu biżuteria wpadła Ci w oko?

Kup ją za pomocą kilku kliknięć i... ciesz się naszymi błyskotkami na co dzień!

Tag Products

Not found products.

Zdobią kobiece nadgarstki i nadają modowy sznyt. Zmieniają prostą stylizację w wyjątkową, dodając jej ultrakobiecego looku. Bransoletki ANIA KRUK to miks najnowszych trendów z ponadczasową prostotą. To ukłon w stronę wielowiekowej tradycji rzemieślniczej i odzwierciedlenie nowoczesnych koncepcji kreatywnych. Obserwujemy najpopularniejsze it-girls i szybko reagujemy na trendy, czego wyrazem są nasze wyjątkowe kolekcje. Zmieniamy biżuteryjny hashtag #bracelet w coś zupełnie nowego - coś, co odzwierciedla wolność, eteryczność i niezależność. Dajemy Ci nieskończone możliwości tworzenia niepowtarzalnych stylizacji, zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Znajdziesz tutaj bransoletki srebrne, złote i pozłacane, modele na sznurku i na łańcuszku. Możesz dobrać do nich wyjątkową zawieszkę i stworzyć własną, niepowtarzalną kompozycję.

Bransoletka - co to jest?

Bransoletka (fr. bracelet) to ozdoba noszona na nadgarstku lub kostce, stanowiąca wyraz osobistej biżuterii. W języku staropolskim określano ją słowem manela, które zastąpił z czasem termin bransoleta, zapożyczony najprawdopodobniej ze starofrancuskiego barcel, pochodzącego z kolei od łacińskiego słowa brachiale.

bransoletki

Historia noszenia bransoletek

Historia noszenia bransoletek jest bardzo długa - jej początków należy sięgać już w stuleciach poprzedzających starożytność. Wykonywano je wówczas z włókien roślinnych i drewna. Z czasem pojawiły się też metalowe bransoletki, które ozdabiano symbolami religijnymi i plemiennymi. Piękne ozdoby na nadgarstkach towarzyszyły ludom najróżniejszych kultur, stąd ich bardzo szerokie znaczenie. 

Oprócz funkcji typowo dekoracyjnej odgrywały także rolę amuletów chroniących przed złem i nieszczęściem. Tak było na przykład w kulturze Azabachów, czyli andyjskich Indian. W niektórych regionach Indii bransoletka noszona przez kobietę oznacza, że jest ona zamężna. W języku hindi określa się ją jako kangan (ang. bankle). Bransoletki srebrne, złote, metalowe, plastikowe, szklane, drewniane i platynowe noszą nie tylko Hinduski, ale i Hindusi. 

Jeden z najstarszych elementów biżuteryjnych na świecie odzwierciedlał także status społeczny i materialny. Żony kupców i arystokratki nosiły bransoletki złote, srebrne oraz te ozdabiane kamieniami szlachetnymi. Im wyższy był status społeczny, tym cenniejsze i okazalsze ozdoby na nadgarstkach. Wraz z pojawieniem się nowych osiągnięć cywilizacyjnych doskonaliła się sztuka jubilerska. Nadal czerpano wzorce z poprzednich epok, ale kreowaniu biżuterii zaczęły tow