Złoto

Najważniejszy pierwiastek wśród metali szlachetnych, uwielbiany przez miłośników biżuterii i najbardziej popularny materiał do jej produkcji.
Złoto już od czasów starożytnych zachwyca swoim blaskiem, uchodzi za symbol bogactwa, zachwyca swoją uniwersalnością i pięknem.
Jest to miękki, ciężki i błyszczący metal szlachetny, posiadający niezwykłą kowalność i ciągliwość. Czyste złoto posiada jasnożółty kolor i jest błyszczące. Z łatwością tworzy stopy z innymi metalami, co jest z powodzeniem wykorzystywane w jubilerstwie, ponieważ samo złoto jest zbyt miękkie by tworzyć z niego biżuterię. Czyste złoto nie ulega ściemnianiu pod wpływem powietrza, nie ulega również korozji.

Biżuteria w złocie

Złoto na ziemi występuje pod postacią grudek, łusek lub blaszek, niekiedy w postaci bryłek, zazwyczaj w towarzystwie innych pierwiastków. Aby złoto mogło być wykorzystane do produkcji naszyjnika czy pierścionka, musi przejść długą drogę, od wydobycia, poprzez dokładne oczyszczanie i ponowne odlewanie.
Największymi producentami złota jest RPA, Stany Zjednoczone, Australia oraz Rosja. Aż ¾ światowej produkcji złota przechowywane jest w sejfach bankowych jako zabezpieczenie banknotów emisyjnych.

W ofercie marki Ania Kruk można znaleźć ponadczasowe i eleganckie modele ze złota, próby 375. Są to delikatne formy, zarówno proste, jak i w towarzystwie kamieni naturalnych lub cyrkonii.