Rodowanie biżuterii polega na pokrywaniu jej powierzchni cienką warstwą rodu. Rod jest metalem szlachetnym o srebrzystym i metalicznym kolorze. Początkowo miał pełnić rolę materiału do produkcji biżuterii, jednak szybko okazało się, że jest zbyt twardym metalem i jednocześnie kruchym, a biżuteria wykonana z rodu szybko ulegała zniszczeniu. Znaleziono więc dla niego inne zastosowanie w jubilerstwie.
Rod nakłada się na biżuterię w procesie galwanizacji, czyli przy użyciu prądu stałego. Metal ten posiada niezwykłe właściwości optyczne. Nakładany właśnie metodą galwaniczną, posiada bardzo duży współczynnik odbicia światła (73-75%). Ponadto, odznacza się bardzo dużą trwałością, dlatego powierzchnie zabezpieczone warstwą rodu są bardziej odporne na zarysowania i dłużej utrzymują swój blask.
Rod świetnie sprawdza się jako powłoka na białym złocie, ponieważ białe złoto posiada lekko żółtą barwę, a po nałożeniu warstwy rodu otrzymuje piękny, biały kolor.
Rodowanie jest również bardzo ważne dla wyrobów ze srebra. W otoczeniu i z dostępem powietrza, czyste srebro jest narażona na utlenianie i ciemnienie. Rod sprawia, że srebro zyskuje ładny połysk, głębszy odcień, nie jest matowe i jest bardziej odporne na zadrapania.