Rodzaje kamieni syntetycznych

  • Cyrkonia

    Jest to bezbarwny kamień ozdobny, otrzymywany na drodze syntezy chemicznej. Cyrkonia nie posiada swojego odpowiednika w przyrodzie, jest od początku do końca wytworem człowieka. Pod względem chemicznym jest to tlenek cyrkonu (stąd nazwa), pozbawiony barwy, jednak dodatek domieszek może nadać cyrkonii barwę, na przykład nikiel - brązową, cer - pomarańczową, kobalt - niebieską, a chrom zieloną.
    Pierwsze cyrkonie zaczęto produkować w 1969 roku we Francji, jako tańszą i łatwiej dostępną, imitację diamentu. W tej chwili największa ilość cyrkonii produkowana jest w Rosji, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

    Cyrkonie do złudzenia mogą przypominać diament, większość ludzi nie potrafi odróżnić diamentu od cyrkonii. Tylko profesjonalista, przy pomocy odpowiedniego sprzętu, może takiego rozróżnienia dokonać. Sprawdza się przede wszystkim twardość obu kamieni. Diament jest najtwardszym minerałem (10 w skali Mohsa), natomiast twardość cyrkonii waha się od 8,5 do 9. Kolejną różnicą jest masa i czystość kamienia: cyrkonia ma większą masę niż diament, a także nie posiada żadnych inkluzji i nieczystości, w przeciwieństwie do diamentu. Ulega także zarysowaniom, co nie zdarza się w przypadku diamentu, bo jego zarysować może tylko inny diament.

  • Kryształ Swarovski

    Nazwa tych kamieni sugeruje, że wykonane są one z kryształu, jednak zbudowane są ze szkła ołowiowego, inaczej zwanego kryształowym. Pomysłodawcą tej techniki produkcji kamieni był Daniel Swarovski, który w 1895 roku w swojej firmie w Austrii, stworzył maszynę do przemysłowego szlifowania kryształu, by jak najbardziej upodobnić swoje kamienie do prawdziwych diamentów czy kryształów górskich. Kryształy Swarovskiego sstały się znane na cały świat dzieki pieknemu odbiciu światła i brylancji. Są dużo lżejsze niż diamenty. Z powodzeniem wykorzystuje się je nie tylko w jubilerstwie, ale także służą jako ozdoby przedmiotów codziennego użytku. Występują w nieograniczonej liczbie kolorów, form i mogą mieć różne wielkości oraz wykończenia, np. opalizujące. Mimo, że kryształ Swarovskiego zbudowany jest ze szkła ołowiowego, to firma opracowała takie technologie produkcji, że w dzisiejszych czasach kryształ jest prawie całkowicie pozbawiony ołowiu, jego dopuszczalna norma to 0,009%.

    Kryształ Swarovskiego różni się od cyrkonii przede wszystkim składem chemicznym. W inny sposób oba kamienie odbijają światło. Wynika to z ich budowy (cyrkonia ma budowę krystaliczną, natomiast kryształ amorficzną) i wykonanego szlifu. Cyrkonia początkowo miała znaleźć zastosowanie w optyce, jako tańszy odpowiednik diamentu, ale o takiej samej skali rozproszenia światła. Kryształ Swarovskiego miał pełnić tylko funkcję w dekoracji wnętrz, jednak szybko stał się uwielbiany przez świat biżuterii.

    Sprawdź nasze kolekcje z kamieniami syntetycznymi. Kochamy je za nieskończoną liczbę barw i piękny blask.

Kamienie syntetyczne