Sploty łańcuszków

Łańcuszek stanowi podstawowe narzędzie w jubilerstwie i jest doskonałą bazą do tworzenia innych rodzajów biżuterii, w szczególności bransoletek i naszyjników. Robi się go zazwyczaj maszynowo, łącząc ze sobą ogniwa w określony sposób, w zależności od rodzaju splotu. Łańcuszki, dzięki swojej uniwersalności, są chętnie wybierane nie tylko przez kobiety, ale coraz częściej także mężczyźni, decydują się na dopełnienie swojego ubioru modnym dodatkiem, w postaci naszyjnika. Ten rodzaj biżuterii świetnie wygląda w połączeniu z atrakcyjną zawieszką lub noszony kaskadowo, kiedy kilka łańcuszków w różnych długościach świetnie podkreśla dekolt.

Rodzaje splotów

  • Pancerka

    Ten splot charakteryzuje się płaskimi ogniwami i oszlifowanymi brzegami. Jest to jeden z bardziej popularnych splotów łańcuszków. Dzięki płaskim ogniwom bardzo ładnie odbija światło. Pancerka częściej wybierana jest przez mężczyzn, ponieważ może sprawiać wrażenie mało delikatnego i kanciastego łańcuszka.

  • Singapur

    Splot ten jest bardzo podobny do splotu pancernego, dodatkowo jest skręcony i przypomina strukturę DNA, jednak charakteryzuje się większą delikatnością. Oczka tego splotu są połączone w specjalny sposób, stąd efekt skręcenia, dzięki temu bardzo ładnie odbijane jest światło. Świetnie prezentuje się zarówno bez zawieszki, jak i z jej dodatkiem.

  • Ankier

    Ten łańcuszek swoją budową nawiązuje do łańcuchów używanych do mocowania kotwic. Ogniwa w tym splocie są najczęściej owalne, połączone ze sobą pod kątem 90 stopni. Najlepiej prezentuje się noszony bez dodatku zawieszki.

  • Figaro

    Figaro zawiera elementy splotu pancernego. Składa się z płaskich ogniw, zazwyczaj dwa lub trzy ogniwa połączone są jednym większym i bardziej podłużnym. Ogniwa mogą mieć różne wielkości, dlatego taki splot można spotkać w wersji delikatniej i tej bardziej masywnej.

  • Kostka

    Składa się ze ściśle połączonych ze sobą malutkich kostek. Jest to bardzo delikatny łańcuszek, dlatego świetnie sprawdzi się z dodatkiem lekkiej zawieszki.

  • Linka

    Często określana też jako żmijka. Ten splot jest bardzo miękki, przez co bardzo ładnie układa się na dekolcie. Cechą charakterystyczną dla linki jest to, że nie widać w jaki sposób połączone są ze sobą oczka. W przekroju może mieć kształt koła, prostokąta czy sześciokąta. Warto dobierać do niego lekkie zawieszki, ponieważ jest bardzo delikatny.

  • Bismark

    Splot ten jest bardzo ozdobny i charakterystyczny. Składa się z rzędów ogniw połączonych ze sobą w szeroki pas.

  • Lisi ogon

    Bardzo ciekawy łańcuszek. Wykonany jest z jednego lub dwóch warkoczy, splecionych ze sobą. Jest dość sztywny, dlatego należy uważać przy zdejmowaniu i zakładaniu, by go nie uszkodzić.

  • Długość łańcuszka

    Podczas wyboru łańcuszka powinniśmy wziąć pod uwagę również jego długość. Najkrótsze mają około 20 cm, najdłuższe 75 cm, a nawet więcej. Najbardziej popularne są te o długości około 40 cm. Duże znaczenie przy wyborze łańcuszka na pewno mają nasze preferencje i zazwyczaj kierujemy się tym, co lubimy i w czym dobrze wyglądamy. Ponadto ważny jest też strój, do którego chcemy dobrać naszyjnik i jego charakter.