Szafir

Obok diamentu i rubinu, szafir to najtwardszy minerał. Jest, podobnie jak rubin, odmianą korundu, więc w swojej budowie chemicznej jest do niego bardzo zbliżony. To, co go od niego różni, to niezwykła niebieska barwa, która jest wynikiem występowania w tym kamieniu jonów żelaza i tytanu. Można go spotkać również w innym barwach, ale nigdy nie w odcieniu czerwieni.
Najbardziej pożądany i najdroższy szafir to ten w odcieniu bławatka, zwany szafirem kaszmirskim. Szafiry są wydobywane przede wszystkim na Sri Lance, Madagaskarze i Tanzanii. Warto wspomnieć, że ten kamień nie tylko pozyskiwany jest w sposób naturalny, ale bardzo często otrzymuje się go syntetycznie.
Szafirowi najczęściej nadaje się szlif brylantowy lub schodkowy. W przeciwieństwie do rubinu, można go wydobyć jako większe kryształy, a największy jaki dotąd udało się odnaleźć miał masę aż 89 500 karatów.

Szafir

Uważa się, że szafir przynosi szczęście poszukiwaczom i podróżnikom. Jest też kamieniem miłości, który poleca się parom chcącym stworzyć idealny związek partnerski. Chroni przed nieszczęściem i chorobami. Sprawia, że ten kto nosi przy sobie szafir staje się odważny i szczęśliwy.

Niewątpliwie, do najsłynniejszej biżuterii z szafirem na świecie, należy pierścionek księżnej Diany. Jest to 18 karatowy pierścionek w białym złocie, wysadzany 12 karatowym owalnym szafirem, który otaczają małe diamenty. Został on wykonany na specjalne zamówienie księżnej Diany w 1981 roku. W 2010 książę William, chcąc w wyjątkowy sposób podkreślić pamięć po mamie, zdecydował się oświadczyć księżnej Kate, wręczając jej właśnie ten przepiękny pierścionek z szafirem. Dzisiaj, szacuje się, że jego wartość może osiągać nawet 300 tysięcy funtów!