Wyroby jubilerskie

Wytwarzaniem wyrobów jubilerskich zajmuje się oczywiście dziedzina zwana jubilerstwem. Jest to tworzenie biżuterii z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro czy platyna, z kamieni naturalnych, pereł, ale także z ceramiki czy bursztynu.

Dawniej, jeszcze w czasach starożytnych czy średniowiecznych, stawiano na bogactwo i przepych. Tylko najzamożniejsi posiadali klejnoty, drogie przedmioty codziennego użytku ze srebra i złota. Świadczyło to o nich pozycji w społeczeństwie, byli ważni i podziwiani. Biżuteria definiowała rolę społeczną, była trudno dostępnym dobrem, istniały specjalne wytyczne kto może nosić biżuterię i z jakich materiałów. W starożytności biżuterie w postaci bransolet na nogach i rękach czy paciorków oplatających szyję, nosili tylko władcy i zamożniejsze osoby, które ich otaczały. Wtedy również biżuteria pełniła rolę amuletów i talizmanów. Zamożni Rzymianie natomiast nosili na palcach złote pierścienie, a zwykli obywatele ozdoby z żelaza. W czasach średniowiecznych mocny nacisk stawiano na biżuterię sakralną, władcy, a także zakonnicy nosili naszyjniki z krzyżami, lubili także dużą ilość sygnetów i dużych pierścieni. Złoto było wówczas symbolem władzy, a biedniejsi nosili biżuterię z cyny czy miedzi.
Na przestrzeni wieków podejście do biżuterii stopniowo zmieniało się, ludzie coraz bardziej zaczęli oswajać się z jej noszeniem, stała się łatwiej dostępna. Oczywiście, nawet do dnia dzisiejszego, droga biżuteria z najszlachetniejszymi kamieniami dostępna jest wyłącznie dla ludzi zamożnych, jednak tak naprawdę każdy z nas może posiadać piękną biżuterię i poczuć na sobie namiastkę luksusu, a nie oznacza to wcale przeznaczania na nią dużej ilości pieniędzy.

Dawniej biżuteria stanowiła synonim estetyki i piękna, dzisiaj, obok tych cech ważna jest dla nas też jej uniwersalność i wygodna w noszeniu. Kiedyś każda okazja wymagała dobrania odpowiedniej biżuterii, inną nosiło się na wieczorowe wyjścia, inną na co dzień i do pracy.. Teraz coraz mocniej stawiamy na użyteczność biżuterii, bawimy się nią, dobieramy w nieoczywisty sposób. Wyobraźnia nie ma ograniczeń! Piękny naszyjnik z diamentem na co dzień czy prosty, klasyczny ze srebra na wielkie wyjścia.
Dzisiaj nie ma to znaczenia. Ważne by bawić się biżuterią, a przede wszystkim czerpać radość z jej noszenia! Każdy może posiadać modną, ale jednocześnie niedrogą biżuterię, i taką właśnie tworzy Ania Kruk. Biżuterię dla każdej z nas, która sprawia, że wyglądamy atrakcyjnie, jesteśmy pewne siebie i nieustannie cieszymy się swoich wyglądem.