Znaczenie biżuterii

Biżuteria jako sposób przyozdabiania stroju i swojej osoby, istniała od zawsze. Wykonana z drogocennych materiałów, trwalsza niż odzież, była skarbem, luksusem, pokazywała status osoby, która ją nosiła. Co ciekawe, biżuterię nosiły zarówno kobiety jak i mężczyźni, w zależności od kręgu kulturowego i czasów, w których żyli.

Biżuteria, w różnych kręgach kulturowych, stanowi nie tylko ozdobę ciała, ale też niesie ze sobą mistyczne i symboliczne znaczenia.
W Indiach kobiety przywiązują ogromną wagę do tego ile i jaki rodzaj biżuterii noszą. Kobieta uważana jest za piękną, tylko wtedy, kiedy jej ciało pokryte jest mnóstwem ozdób i klejnotów. Naszyjniki i ozdoby szyi stanowią swoiste amulety i talizmany, a bransolety na rękach i stopach niosą ze sobą potężną energię słońca. Bardzo istotna dla Hindusek jest biżuteria zakładana podczas ślubu. Wtedy kobieta przyozdobiona jest szesnastoma dekoracjami, które mają zapewnić szczęście w małżeństwie.
W krajach afrykańskich biżuteria to ważny symbol i nieodłączny element ubioru. Tutaj stawia się na kolor i naturalny materiał. Ozdoby na szyje i ręce wykonuje się z kości, kamienia, drewna, muszli, a nawet z papieru. Wybór i sposób noszenia biżuterii jest podporządkowany wierzeniom i kulturze. Biżuteria może ochronić przed utratą ziemi, zapewniać dobrobyt, zdrowie i życie w szczęściu. Mówi się, że mieszkańcy Afryki przyozdabiają biżuterią nie tylko swoje ciało, ale także swoją duszę.

W kulturze arabskiej biżuteria ma odmienne znaczenie dla mężczyzny i dla kobiety. Arabscy mężczyźni, którzy są muzułmanami, nie mogą nosić biżuterii ze złota, ponieważ tego zabrania im prawo islamskie. Mogą natomiast nosić srebro, najczęściej jako sygnety z kamieniami szlachetnymi. Często też noszą w ręku koraliki, które dawniej były wykorzystywane do odprawiania modlitw, a dziś są piękną ozdobą ubioru. Dla kobiety często biżuteria stanowi cały majątek jaki posiada, ponieważ podczas ślubu zostaje jej ofiarowany dar ślubny, którym może być właśnie kosztowna biżuteria. W przypadku rozpadu małżeństwa, taki dar jest zabezpieczeniem finansowym arabskiej kobiety.

Czy dzisiaj biżuteria coś oznacza ?

  • MODA / WYRAŻANIE SIEBIE
  • NA PREZENT / EMOCJE
  • PAMIĄTKA RODZINNA
  • SYTUACJE CODZIENNE

Dziś pełni funkcję użytkową, ozdobną, wyraża nasze emocje, często wierzymy, że przynosi szczęście i traktujemy ją jako nasz talizman. Nieskończona ilość wzorów i kolorów sprawia, że każdy z nas może czuć się wyjątkowo, wyróżnić się, wyrazić swój charakter. Biżuteria poprawia nastrój, dodaje pewności siebie, dzięki niej wyglądamy pięknie i nieszablonowo.

To też doskonały sposób na prezent, okazanie naszych uczuć i sympatii. Obdarowując ukochaną osobę piękną biżuterią możemy pokazać jak bardzo jest dla nas wyjątkowa i ważna. Bez względu na wartość materialną, może stać się rzeczą bezcenną nie tylko dla osoby obdarowywanej ale też dla osoby, która wręcza ten niepowtarzalny prezent. Elegancki naszyjnik czy kolczyki w najmodniejszym wzorze to też doskonały prezent od siebie dla siebie.

Biżuteria to też niezwykła pamiątka rodzinna. Pierścionek zaręczynowy babci czy bransoletka po dziadku, przekazywana z pokolenia na pokolenie, to pełne wspomnień i pozytywnych emocji symbole miłości. Przekazując nasz ulubiony naszyjnik komuś bliskiemu, przekazujemy mu nasze uczucia i chcemy, żeby zawsze o nas pamiętał.

W codziennych sytuacjach biżuteria może pozytywnie wpływać na nasz nastrój i poprawiać humor. Dodawać pewności siebie i sprawiać, że wyróżniamy się z tłumu. Może być towarzyszem codziennych stylizacji, ale także pomoże uwiecznić ważny moment w naszym życiu. Biżuteria to symbol emocji, miłości i pozytywnej energii.

Biżuteria tworzona przez Anię Kruk

Wyjątkowość naszej biżuterii wynika z jej wielowymiarowości i nowoczesności. Wychodzimy naprzeciw potrzebom kobiet, które chcą czuć się piękne nie tylko podczas wielkich wyjść, ale także na co dzień i bez okazji. Wiemy jak połączyć klasykę z najnowszymi trendami, tak żeby każda z Was znalazła coś dla siebie wśród naszych wzorów.

Nasza biżuteria przynosi radość, nawet te najmniejsze drobiazgi potrafią sprawić, że pojawia się uśmiech na twarzy. Proste, niewymuszone wzory, charakteryzujące się elegancją pasują do każdej stylizacji i sprawią, że nawet niepozorny look stanie się modny i elegancki.