Jak dbać o biżuterię?

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami biżuterii, warto dbać i troszczyć się o nią, by długo mogła cieszyć nasze oko. Ważne jest, aby przestrzegać kilku zasad, a na pewno przez kilka, a nawet kilkanaście lat, nasza biżuteria będzie wyglądała na zadbaną, będzie pięknie błyszczeć i zachwycać.

  1. Warto zdejmować biżuterię do snu. Gdy leżymy czy śpimy, nasza biżuteria może ulec uszkodzeniom mechanicznym, delikatniejsze elementy mogą zgnieść się i odkształcić.

  2. Podobna zasada dotyczy ściągania biżuterii do wszystkich prac domowych. Podczas sprzątania czy zmywania naczyń nasza biżuteria może się porysować. Warto o tym pamiętać!

  3. Nawiązując do poprzedniej zasady, należy unikać kontaktu biżuterii z wodą i ze środkami chemicznymi. W kontakcie z wodą biżuteria może stopniowo tracić swój połysk, a także ulec przebarwieniom. Dzieje się to na skutek zawartych w wodzie mikro i makro elementów. Natomiast środki chemiczne, w tym perfumy i balsamy do ciała, mogą natychmiast wejść w interakcję z naszą biżuterią, powodując jej uszkodzenie czy przebarwienie.

  4. Pamiętajmy, żeby ściągać biżuterię podczas wykonywania wszelkiego rodzaju ćwiczeń, jeżeli zamierzamy wybrać się na siłownię czy iść pobiegać. Biżuteria zazwyczaj jest bardzo delikatna i łatwo może ulec zerwaniu. Poza tym, nie lubi kontaktu z potem, który może doprowadzić do zmian koloru naszych naszyjników czy bransoletek.

  5. Najczęstszym naszym błędem jest niewłaściwe przechowywanie biżuterii. Wrzucona luzem, razem z innymi przedmiotami lub inną biżuterią, szybko może ulec zarysowaniom i uszkodzeniom. Dlatego biżuterię należy przechowywać osobno, w specjalnych woreczkach czy w osobnych szkatułkach.