all

Jak przechowywać biżuterię?

Splątany łańcuszek, brakujący kolczyk, porysowany pierścionek – czy Ty też masz problem z właściwym przechowywaniem biżuterii? Nie tylko pokaźna kolekcja kosztowności wymaga szczególnego traktowania. Zostawianie ozdób w przypadkowych miejscach to ryzyko ich szybkiego zgubienia, zniszczenia i utraty blasku. Sprawdź, jak uchronić swoje świecidełka przed uszkodzeniem, negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i upływem czasu. Podpowiadamy, jak przechowywać biżuterię.

Odpowiednie przechowywanie biżuterii – dlaczego jest ważne?

Prawidłowe przechowywanie biżuterii ma istotny wpływ na jej wygląd i kondycję. Kontakt z zanieczyszczonym powietrzem i wilgocią sprawia, że biżuteria pokrywa się ciemnym nalotem, przez co prezentuje się nieestetycznie. Niedbale odłożone naszyjniki, kolczyki czy pierścionki zwykle się gubią i są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Przetrzymywane razem łańcuszki i bransoletki szybko się plączą, a przez to zarysowują i tracą swój kolor.

Biżuterię najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym, zaciemnionym miejscu, które pozwoli Ci uporządkować i oddzielić różne rodzaje ozdób. Jeżeli chcesz, aby Twoje ulubione łańcuszki czy bransoletki na długo zachowały swój pierwotny wygląd i nie były narażone na uszkodzenia, które mogą uszkodzić ich strukturę, powinnaś wiedzieć, jak przechowywać biżuterię.

Jak przechowywać biżuterię?

Niewłaściwe przechowywanie wyrobów jubilerskich szybko prowadzi do ich czernienia i zniszczenia. Bez względu na to, czy w Twojej kolekcji znajdują się srebrne, złote czy pozłacane błyskotki, prawidłowa organizacja biżuterii to podstawa.

Zacznij od uporządkowania swojej kolekcji. Chaotyczne przechowywanie biżuterii w jednej szkatułce nie tylko utrudni Ci odszukanie konkretnej ozdoby, ale narazi wszystkie Twoje błyskotki na utratę połysku i uszkodzenie ich struktury. Na ocierającej się o siebie biżuterii szybko powstaną wtedy nieestetyczne zarysowania.

Zadbaj również o odpowiednie warunki klimatyczne. Prawidłowemu przechowywaniu biżuterii nie sprzyjają wilgoć, kurz oraz promienie słoneczne. Trzymaj swoje świecidełka w ciemnym, szczelnie zamkniętym i suchym miejscu. Nie narażaj ich na kontakt z wodą i chemikaliami. Nie przechowuj biżuterii w łazience – zdecydowanie lepszym miejscem będzie sypialnia lub garderoba. Zadbaj o to, aby poszczególne jej elementy nie stykały się ze sobą – unikniesz w ten sposób uszkodzeń mechanicznych. Pamiętaj również, aby ściągać biżuterię za każdym razem, gdy bierzesz kąpiel lub idziesz pod prysznic.

Przechowywanie biżuterii – pomysły

Zastanawiasz się, w czym przechowywać biżuterię? Postaw na nasze sprawdzone pomysły!

Oryginalne pudełka i woreczki

Oryginalne pudełko lub woreczek, który otrzymujesz przy zakupie ozdoby, to najprostszy pomysł na przechowywanie biżuterii. Dzięki temu odseparujesz poszczególne błyskotki od siebie oraz ochronisz je przed działaniem wilgoci i słońca. Pudełka i woreczki z biżuterią możesz przechowywać w szufladzie, szafce lub jednym dużym pudle.

Szkatułka lub kuferek do przechowywania biżuterii

Większa liczba złota czy srebra utrudnia wygodne przechowywanie biżuterii w oryginalnych pudełeczkach, dlatego w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem okaże się specjalny kuferek lub szkatułka. Dzięki różnej wielkości komorom i przegródkom pokrytym delikatnym materiałem możesz trzymać pierścionki, naszyjniki, kolczyki i bransoletki oddzielnie, w dodatku bardzo bezpiecznie. Specjalna szkatułka lub kuferek to również świetny sposób na wyeksponowanie Twojej biżuterii.

Organizer do szuflady

Organizer to świetny pomysł na to, jak przechowywać biżuterię w szufladzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko oddzielisz od siebie poszczególne ozdoby, nie narażając je na splątania i przebarwienia. Organizer do szuflady pozwoli Ci na bezpieczne przechowywanie kolczyków, bransoletek, pierścionków i łańcuszków, pod warunkiem, że będzie wyposażony w funkcjonalne przegrody.

Stojaki i wieszaki do przechowywania biżuterii

Stojak w kształcie drzewka lub ręki to dobry pomysł na przechowywanie kolczyków i pierścionków. Na wieszakach możesz trzymać łańcuszki, naszyjniki i bransoletki. Stojaki i wieszaki sprawdzą się zwłaszcza w przypadku biżuterii, którą nosisz na co dzień. Będzie dzięki nim nie tylko łatwo dostępna, ale i ładnie wyeksponowana.

Jak przechowywać naszyjniki, łańcuszki i bransoletki?

Bez względu na rodzaj splotu, tego rodzaju biżuteria bardzo szybko plącze się, przez co jest narażona na zarysowania i ścieranie. Co zrobić, żeby naszyjniki się nie plątały? Jak przechowywać łańcuszki, naszyjniki i bransoletki? Podpowiadamy: zawsze osobno! Możesz trzymać je w szkatułce, szufladzie czy specjalnym kuferku, ale w oddzielnych, podłużnych przegródkach. Naszyjniki, korale i łańcuszki warto przechowywać również w pozycji wiszącej – na specjalnym stojaku – unikniesz w ten sposób ich splątania.

Jak przechowywać kolczyki i pierścionki?

Kolczyki i pierścionki możesz przechowywać w oryginalnych pudełeczkach, które otrzymałaś razem z biżuterią od jubilera. Dzięki temu, że są wyłożone miękką gąbeczką i posiadają specjalne wycięcia, chronią Twoje błyskotki przed uszkodzeniami. Możesz też trzymać swoje ozdoby w jednym miejscu, wybierając specjalny organizer do szuflady. Zadbaj jednak o to, aby był wyściełany miękką tkaniną i wyposażony w funkcjonalne przegródki.

Organizacja biżuterii i jej odpowiednie przechowywanie to proste sposoby na to, aby na dłużej zachować blask i nienaganny wygląd Twoich ulubionych błyskotek. Zadbaj o prawidłowe przechowywanie biżuterii i ciesz się jej pięknem przez długi czas!

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.