all

Jak rozplątać łańcuszek?

Na pewno znasz tę sytuację: szykujesz się rano do pracy, wybierasz się na randkę z ukochanym lub na spotkanie ze znajomymi, wyciągasz ze swojej szkatułki ulubiony łańcuszek i nagle widzisz, że jest splątany. Już wiesz, że potrzeba anielskiej cierpliwości i niebywałej precyzji, by poradzić sobie z tym problemem. Na szczęście nie potrzebujesz do tego specjalistycznych narzędzi. Podpowiadamy, jak rozplątać łańcuszek domowym sposobem.

jak rozplątać łańcuszek

Czego nie robić?

Nie używaj do rozplątywania łańcuszka takich przedmiotów jak nóż czy nożyczki, ponieważ możesz nimi zarysować i zaciągnąć biżuterię. Taka sytuacja występuje najczęściej w przypadku bardzo cienkich łańcuszków. Naszyjniki celebrytki mają drobne ogniwa i używane do ich rozplątania ostre przedmioty szybko doprowadzą do uszkodzenia biżuterii. Staraj się zachować spokój. Nerwy i pośpiech w niczym nie pomogą, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do jeszcze większego splątania łańcuszka. Na samym początku rozepnij naszyjnik i ułóż go na płaskiej powierzchni, np. na stole czy biurku. Nigdy nie próbuj rozplątywać łańcuszka w powietrzu – siła grawitacji może spowodować splątanie ozdoby w innym miejscu. Sprawdź, jak rozplątać łańcuszek szybko, prosto i wygodnie.

Jak rozplątać łańcuszki ze złota lub srebra domowym sposobem?

Splątane łańcuszki wcale nie muszą oznaczać wizyty u jubilera. Z problemem tym poradzisz sobie skutecznie w domowym zaciszu. Przygotuj igłę, szpilkę, pęsetę lub wykałaczkę, a także olej lub oliwę z oliwek (aby zapobiec powstawaniu tarcia). Jeżeli masz za zadanie rozplątać bardzo drobny łańcuszek, pomocna okaże się również lupa.

Jak rozplątać łańcuszek – instrukcja

  1. Natłuść łańcuszek za pomocą oleju lub oliwy – pamiętaj jednak, aby uniknąć natłuszczenia rąk (śliskie palce uniemożliwią pewne trzymanie przyrządów). Możesz użyć w tym celu miękkiej ściereczki, którą delikatnie nasączysz.
  2. Włóż ostrą końcówkę igły pomiędzy splątane ogniwa łańcuszka i spróbuj delikatnie je poluzować, przesuwając na zewnątrz.
  3. Staraj się unikać nagłych szarpnięć. Powoli rozchylaj ogniwa i delikatnie je przesuwaj.
  4. Możesz używać dwóch igieł naraz lub część ogniw przytrzymać pęsetą, a w przypadku pozostałych używać igły.
  5. Delikatne natłuszczenie łańcuszka sprawi, że zacznie się rozluźniać, a Ty z łatwością przewleczesz przez igłę splątane części.

Procedura rozplątywania łańcuszka w znacznej mierze zależy od tego, jaka jest jego grubość. Im drobniejszy i cieńszy, tym potrzeba większej precyzji i ostrożności.

Właściwe przechowywanie łańcuszków

Stare polskie przysłowie mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć. Zamiast zastanawiać się nad tym, jak rozplątać łańcuszek, zadbaj o jego odpowiednie przechowywanie. Sprawdź, jak przechowywać biżuterię, by unikać w przyszłości tego problemu.