Jaki łańcuszek do zawieszki wybrać?

Zawieszki to rodzaj biżuterii o niekończących się możliwościach symboli, kształtów i stylizacji. Jakikolwiek wzór sobie wymarzysz, na pewno go znajdziesz. Możesz wybierać wśród motywów zwierzęcych, serduszek, krzyżyków, owadów, monet, znaków zodiaku, liter i wielu, wielu innych. Wybór konkretnego wzoru może dyktować Ci serce, wskazując zakup wisiorka w postaci litery, która jest pierwszą literą imienia Twojego ukochanego. Zawieszka może także symbolizować Twoje pasje i zainteresowania. Czym jednak byłby wisiorek bez odpowiedniego łańcuszka? Tylko w tym duecie jesteś w stanie wyeksponować zakupiony lub otrzymany w prezencie wisorek. Aby był to związek idealny, musisz wiedzieć, jaki łańcuszek do zawieszki wybrać. Z naszymi wskazówkami na pewno dokonasz właściwego wyboru!

Jaki łańcuszek do zawieszki dwa naszyjniki

Jak dobrać łańcuszek do zawieszki?

Pierwszym krokiem do stworzenia idealnego połączenia łańcuszka i zawieszki, jest wybór odpowiedniego splotu. Figaro, singapur, żmijka, pancerka, ankier, kostka, lisi ogon, corda, bismarck – to tylko niektóre rodzaje łańcuszków, jakie są dostępne w sprzedaży. My skupimy się na kilku z nich.

Łańcuszek pancerka

Co oznacza ta nazwa? Jest to splot, który nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej swojej trwałości. Wykonany z okrągłych lub owalnych sprasowanych ogniw jest solidny i wytrzymały. Występuje również w formie z wyżłobieniami lub ogniwami w kształcie prostokątów lub kwadratów. Jeśli więc Twoją głowę zaprząta to, jaki łańcuszek wybrać dla mężczyzny, to podpowiadamy, że pancerka uwielbiana jest przez Panów. Pewne siebie Panie, które lubią wyraziste dodatki, również będą nim zachwycone. Zawieszka na łańcuszek typu pancerka powinna być grubsza i dość masywna. Najlepiej, aby naśladowała swoim stylem sam splot. Na dołączenie wisiorka do tego łańcuszka zdecyduj się jednak tylko i wyłącznie w przypadku jego delikatniejszej wersji, te grubsze noś solo – po prostu nie wyglądają dobrze w towarzystwie jakiejkolwiek zawieszki.

Splot łańcuszków pancerka

Łańcuszek ankier

Splot łańcuszków typu ankier nawiązuje swoją formą do splotu łańcuchów, na których montowane są kotwice. Zresztą sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa anchor, oznaczającego właśnie kotwicę. Taka budowa sprawia, że tego typu łańcuszki są proste – składają się z gładkich, owalnych lub okrągłych ogniw. Cienkie łańcuszki z zawieszkami będą prezentować się doskonale, z kolei grube, podobnie jak w przypadku pancerki, powinno nosić się solo. Z zawieszek najbardziej pasować będą do niego bogate i mocno zdobione modele, zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej.

Łańcuszek kostka

Splot łańcuszka to niewielkie kwadratowe ogniwa. Przypominają kostkę, stąd też wzięła się jego nazwa. Nie należy do najpopularniejszych modeli łańcuszków, ponieważ jest niezwykle delikatny. Aby przetrwał i nie został rozerwany, musi być ściągany do spania czy kąpieli. Przez swój delikatny i subtelny wygląd wybierany jest głównie przez kobiety. Jego atutem jest uniwersalność – polubi i skomponuje się niemal z każdą zawieszką. Najlepiej wygląda w zestawie z eleganckim wisiorkiem, a ze względu na swoją długość (łańcuszki tego typu są zazwyczaj dość krótkie) z takimi zawieszkami, które umieszczane są wyżej, blisko szyi. Dobrze, jeśli zawieszka do łańcuszka typu kostka ma, podobnie jak sam łańcuszek, geometryczne kształty. W takiej konfiguracji stworzy duet idealny. W parze z delikatnością tego łańcuszka idzie również lekkość, dzięki czemu nie poczujesz, że masz go na sobie.

Łańcuszek linka (żmijka)

Ten typu splotu nazywany jest linką, żmijką lub żyłką. Gęsto ułożone, niewielkie ogniwa stają się wręcz transparentne, więc takie łańcuszki z zawieszką uzupełniają się doskonale. Żmijka odbija światło, delikatnie się mieniąc i miękko układając na szyi. Zawieszki do łańcuszków tego typu powinny znajdować się w zagłębieniu międzyobojczykowym, dzięki czemu dekolt będzie przyciągał wzrok, a jednocześnie wyglądał subtelnie i delikatnie. Splot tego typu akcentuje wisiorek, ale go przytłacza. Możesz połączyć go zarówno z jednokolorowymi zawieszkami, jak i tymi wysadzanymi kamieniami naturalnymi o wielu kolorach. Łańcuszek jest dość delikatny i trzeba się z nim obchodzić ostrożnie.

Jak dobrać łańcuszek do zawieszki żmijka

Naszyjnik kordel

Łańcuszki typu kordel należą do jednych z najczęściej wybieranych. Swoim wyglądem przypominają sznur, stąd też ich nazwa od angielskiego cord oznaczającego właśnie sznur. Naszyjnik składa się z przeplecionych ze sobą łańcuszków i prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Grubsze modele nosi się zazwyczaj bez żadnych zawieszek, a cieńsze mogą być uwieńczone medalikiem, krzyżykiem lub inną zawieszką jednak o dość wyrazistym charakterze. Warto wiedzieć, że mimo solidnego wyglądu łańcuszki te są bardzo delikatne. Wszystko dlatego, że najczęściej jest to biżuteria dmuchana, a więc pusta w środku, przez co krucha i delikatna. Ma to również swoje zalety, ponieważ biżuteria wykonana z dmuchanego złota czy srebra jest tańsza niż jej pełnowymiarowy odpowiednik.

Na co jeszcze zwrócić przy wyborze łańcuszka do zawieszki?

Samo pojęcie na temat splotu nie wystarczy, aby wiedzieć, jak dobrać łańcuszek do zawieszki. Potrzebne są jeszcze dodatkowe informacje, aby wybór nie wydawał się przypadkowy i nie popsuł wrażenia, jakie można wywołać w przypadku dobrze dobranego zestawu. Dopasowując łańcuszek do zawieszki, zwróć uwagę na:

  • długość łańcuszka – z jednej strony dobór odpowiedniej długości wydaje się banalny, bo jest to wartość, którą możesz zmierzyć, jednak z drugiej, jak tego dokonać, aby podkreślić swoje piękno i wydobyć to, co w Tobie najlepsze, jednocześnie eksponując zawieszkę wieńczącą łańcuszek. Zacznij od zmierzenia swojej szyi i weź pod uwagę, czy jest ona długa czy krótka, szeroka czy szczupła. Chokery idealnie podkreślą atuty posiadaczek długiej i szczupłej szyi, a długie łańcuszki optycznie wydłużą krótką i szerszą. Najpopularniejsza długość chokerów to około 35 cm, dlatego wybierając ten dodatek, pamiętaj, aby był on 5 cm dłuższy niż obwód Twojej szyi. Klasyczne długości łańcuszków mierzą 42 lub 45 cm długości, natomiast długie 60-70 cm. Krótkie łańcuszki świetnie nadają się do kompozycji z małymi, drobnymi zawieszkami, te klasyczne z zawieszkami małymi, ale też średniej wielkości. Na długich łańcuszkach możesz umieścić duże, masywne medaliony i inne zawieszki, dzięki czemu wisiorek stanie się centralnym punktem stylizacji. Takie połączenie wygląda niezwykle atrakcyjnie w przypadku bluzek z zabudowanym dekoltem. Długie łańcuszki mają jeszcze jedną zaletę – możesz je owijać, tworząc podwójny naszyjnik i zyskując zupełnie inny efekt. Przy wyborze odpowiedniej długości naszyjników może przydać Ci się wiedza, na temat tego, jak dobrać naszyjnik do dekoltu;
  • kolor – ogólna zasada mówi o tym, by srebrne łańcuszki dopasować do srebrnych zawieszek, a złote zawieszki do łańcuszków w złotym kolorze. I mimo że coraz częściej spotkać można mieszanie tych kruszców, to warto pamiętać, że stworzenie takiej stylizacji wymaga dużego poczucia estetyki i modowego smaku. W przeciwnym razie ostateczny efekt może sprawiać wrażenie przypadkowego i sugerować brak znajomości podstawowych zasad komponowania biżuteryjnych zestawów. W salonach jubilerskich kupić można zawieszki do łańcuszka z mieszanych kruszców. Jaki łańcuszek wtedy kupić? Zwróć uwagę na to, który z kolorów na wisiorku jest dominujący i w takim kolorze dobierz łańcuszek, unikając jednak dwukolorowych naszyjników. Jeśli zdecydujesz się na połączenie ze sobą dwóch kolorów kruszców, to może Ci się przydać wiedza z naszego artykułu: “Złoto i srebro razem – czy to dobry duet?”. Gdy jednak w Twojej szkatułce jest cała gama zawieszek i nie wiesz, który łańcuszek będzie odpowiedni w przypadku ich wszystkich, to zrób przegląd swojej biżuterii i zadecyduj ostatecznie na podstawie ilości poszczególnych kolorów zawieszek. Być może większa część z nich jest srebra i wtedy wybór nie będzie stanowił problemu, a być może dopiero zakup dwóch osobnych naszyjników w różnych kolorach da Ci nieograniczone możliwości tworzenia zestawów na różne okazje;
  • waga łańcuszka – pewnie na co dzień wagę wyrobów biżuteryjnych określasz przez pryzmat komfortu ich użytkowania. Jednak zgodnie z zasadami sztuki jubilerskiej srebrne czy złote zawieszki do łańcuszka powinny mieć tę samą lub zbliżoną wagę, co sam naszyjnik. Jeśli nie zastosujesz się do tej zasady, możesz sprawić, że Twoja zawieszka zgubi się na tle ciężkiego masywnego łańcucha, a w odwrotnej sytuacji, ciężka zawieszka nie tylko będzie nienaturalnie wyglądać na cienkiej, subtelnej żmijce, a w dodatku może doprowadzić do jej uszkodzenia, a w ostateczności zerwania.
Zawieszki do łańcuszków długi naszyjnik

Nie musisz się już martwić, jaki łańcuszek do zawieszki wybrać

O ile możesz wyobrazić sobie łańcuszek bez wisiorka, to zawieszkę bez łańcuszka już trudniej. Poszukiwania odpowiedniej pary można porównać do poszukiwań swojej drugiej połówki – mogą być długie, wiązać się z kilkoma nieudanymi próbami, by w ostateczności zakończyć się happy endem. Nie mamy wątpliwości, że z naszymi wskazówkami poradzisz sobie jednak z tym zadaniem wzorowo. Nigdy nie zapomnij, że w tym duecie to wisiorek ma stanowić ozdobę, a łańcuszek powinien być jej dopełnieniem. Podejmując ostateczną decyzję, kieruj się nie tylko naszymi podpowiedziami, ale też własną estetyką i komfortem, ponieważ nawet idealnie zgrany duet nie będzie zjawiskowo się prezentował, gdy Ty nie będziesz czuła się w nim komfortowo. Biżuteria dodaje blasku tylko wtedy, gdy odpowiada Twoim potrzebom i wywołuje uśmiech na Twojej twarzy. Gdy następnym razem będziesz się zastanawiać, jak dobrać łańcuszek do zawieszki, najpierw pomyśl o sobie, swoich potrzebach, biżuteryjnych marzeniach, a dopiero potem kieruj się innymi zasadami.

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.

768 1.25t0.768-1.25zM26.946 22.786q0 4.179-0.464 6.25-0.25 1.054-1.036 1.768t-1.821 0.821q-3.286 0.375-9.911 0.375t-9.911-0.375q-1.036-0.107-1.83-0.821t-1.027-1.768q-0.464-2-0.464-6.25 0-4.179 0.464-6.25 0.25-1.054 1.036-1.768t1.839-0.839q3.268-0.357 9.893-0.357t9.911 0.357q1.036 0.125 1.83 0.839t1.027 1.768q0.464 2 0.464 6.25zM9.125 0h1.821l-2.161 7.125v4.839h-1.786v-4.839q-0.25-1.321-1.089-3.786-0.661-1.839-1.161-3.339h1.893l1.268 4.696zM15.732 5.946v3.125q0 1.446-0.5 2.107-0.661 0.911-1.893 0.911-1.196 0-1.875-0.911-0.5-0.679-0.5-2.107v-3.125q0-1.429 0.5-2.089 0.679-0.911 1.875-0.911 1.232 0 1.893 0.911 0.5 0.661 0.5 2.089zM21.714 3.054v8.911h-1.625v-0.982q-0.946 1.107-1.839 1.107-0.821 0-1.054-0.661-0.143-0.429-0.143-1.339v-7.036h1.625v6.554q0 0.589 0.018 0.625 0.054 0.393 0.375 0.393 0.482 0 1.018-0.768v-6.804h1.625z">