all

Złoto i srebro razem – czy to dobry duet?

Niegdyś uznawane za modowe faux-pas, dziś coraz częściej spotykane w najmodniejszych stylizacjach ulubionych it-girls i światowej klasy projektantów – połączenie złota i srebra ma się bardzo dobrze, na przekór nadrzędnej zasadzie, że nie należy zestawiać ze sobą metali różnego koloru. Skąd wzięło się takie przekonanie w biżuteryjnym świecie? Jak umiejętnie łączyć złoto ze srebrem? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, że złota i srebrna biżuteria razem to naprawdę zgrany duet. Trzeba tylko znać zasady jej dobierania.

Połączenie srebra ze złotem – dlaczego dawniej było modową wpadką?

Złota biżuteria od zawsze cieszyła się większym uznaniem – między innymi dlatego, że była po prostu droższa od srebra. Z tego też względu nie wypadało łączyć obu tych kruszców. Utarło się więc przekonanie, że całą stylizacją powinien rządzić jeden z nich. Srebrne pierścionki miały uzupełniać bransoletki ze srebra, a jeśli decydowałyśmy się na naszyjniki ze złota, wypadało do nich dobrać złote kolczyki.

Nie łączono też złota i srebra z innego powodu – według powszechnej opinii zestawianie ze sobą metali różnego koloru sprawiało wrażenie chaosu i niedopasowania, przez co odbierano to jako brak gustu, a stylizację nazywano nieprzemyślaną.

Dziś złoto nadal określane jest mianem wartościowszego i cenniejszego, ale łączenie srebra z tym metalem jest już jak najbardziej dozwolone, między innymi dzięki coraz częstszym kombinacjom białego i żółtego złota, jakie pojawiają się zwłaszcza na pierścionkach. Jeżeli podoba Ci się nowoczesny trend łączenia srebra ze złotem, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Podpowiemy Ci, jak sprawić, aby biżuteria w takim duecie prezentowała się zjawiskowo.

Srebro ze złotem – jak robić to dobrze?

Srebrna biżuteria może bardzo dobrze komponować się ze złotą w obrębie jednej stylizacji – trzeba tylko wiedzieć, jak umiejętnie połączyć te kruszce. Przedstawiamy kilka niezawodnych trików, dzięki którym uzyskasz przemyślany i zamierzony efekt, a Twoja stylizacja nie będzie zwykłym dziełem przypadku.

1. Wybierz metale o podobnym odcieniu

Kluczem do stworzenia zgranego zestawu biżuteryjnych dodatków jest wybór kruszców o podobnym odcieniu. Jasne srebro zdecydowanie lepiej wygląda z jasnym złotem i na odwrót. Dobierając ozdoby w ten sposób, unikniesz wrażenia przypadkowości.

2. Zdecyduj się na jeden styl biżuterii

Złoto i srebro razem to dobre połączenie, ale tylko wtedy, jeśli postawisz na jeden styl biżuterii. Zadbaj o to, aby wybrane przez Ciebie dodatki były w podobnym klimacie – to najważniejsza zasada łączenia złotej i srebrnej biżuterii. Jeśli zdecydujesz się na jeden styl, wszystkie elementy będą do siebie pasować, niezależnie od ich faktury czy barwy.

3. Łącz srebro i złoto blisko siebie

Połączenie złota i srebra idealnie prezentuje się wtedy, gdy ozdoby wykonane z tych kruszców znajdują się blisko siebie. Złoto i srebro na jednym palcu, np. w postaci pierścionka zaręczynowego i obrączki, lub na jednej dłoni, w postaci dwóch pierścionków, wygląda zdecydowanie lepiej niż np. złoty pierścionek na jednej ręce, a srebrny na drugiej.

4. Postaw na jeden rodzaj złota

Srebro i złoto razem to dobry wybór, ale pod warunkiem, że zdecydujesz się na jeden odcień złota (żółty lub różowy) w obrębie całej stylizacji.

5. Łącz mat z błyskiem

Ciekawy efekt stylizacyjny uzyskasz, łącząc matowe złoto z błyszczącym srebrem lub na odwrót.

Złoty zegarek i srebrna biżuteria – czy takie połączenie jest dozwolone?

Połączenia typu złoty zegarek i srebrna biżuteria lub srebrny zegarek i złota biżuteria są jak najbardziej możliwe – ważne jednak, aby zachować umiar i nie przesadzać z liczbą dodatków. Jeżeli Twoja stylizacja ma tworzyć harmonijną całość, a Ty boisz się nieco takich połączeń, zacznij od zestawienia białego i żółtego złota. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie więc zegarek w bikolorze, czyli dwa odcienie metali zaprezentowane w obrębie jednej ozdoby.

Biżuteria złota czy srebrna? Już nie musisz wybierać!

Koniec z odwiecznym dylematem: złota czy srebrna biżuteria? Jeżeli lubisz oba te kruszce i chcesz wpisać się w nowoczesny trend ich łączenia, nic nie stoi na przeszkodzie! Złoto i srebro razem, umiejętnie połączone, stanowi wyraz pełnej swobody, dalekiej od pozornie niedbałej selekcji dodatków. To świetny sposób na przełamanie prostej, niczym niewyróżniającej się stylizacji, i dodanie jej odrobiny fashion vibe’u.

Czy masz już pomysł na to, jak połączysz złoto ze srebrem w swoich stylizacjach?

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.