all

Biżuteria w stylu vintage – 5 najmodniejszych propozycji

Inspirowana wzorami modnymi w minionych epokach biżuteria vintage pozwala przenieść się do świata, gdzie króluje romantyzm i nostalgia. Aby wejść do tego świata, nie musisz być szczęściarą, która odziedziczyła rodowe klejnoty po babci czy prababci. Niezależnie, czy wybierzesz dla siebie pierścionek zaręczynowy w starym stylu, który jest w Twojej rodzinie od kilku pokoleń, wisiorek vintage znaleziony na targu staroci czy pierścionek w stylu wiktoriańskim zakupiony u jubilera, możesz nie tylko przenieść się w świat romantycznych ideałów, ale także wpisać się w najgorętsze trendy tego sezonu.

1. Perły – biżuteria retro i vintage, która jest ponadczasowa

Perły nosiły nasze prababcie i babcie, dziś chętnie sięgamy po nie my i pewnie jeszcze długo będą jedną z ulubionych biżuterii naszych córek, a potem jeszcze ich córek. Kiedyś sznur tych drogocennych kamieni zdobił jedynie szyję tych, którzy na co dzień opływali w luksusy. Dziś za sprawą sztucznych pereł każda kobieta niezależnie od zasobności portfela może pozwolić sobie na perłowy naszyjnik z kolekcji vintage, pierścionek retro z osadzoną w nim pojedynczą perłą lub kolczyki vintage wzbogacone o te jakże pożądane kamienie. Są one ponadczasowe, dlatego też wiele marek jubilerskich chętnie i często sięga po nie, tworząc kolekcje biżuterii, w których tradycja przeplata się z nutą nowoczesności. Możesz za ich pomocą prezentować się elegancko i nowocześnie lub przenieść się w lata 50. Biżuteria tych czasów nie była jeszcze wprawdzie gotowa na nowe eksperymenty, dlatego chcąc naśladować ten styl, pamiętaj, aby nie mieszać biżuterii ze złota ze srebrną i tworzyć spójne zestawy. W pozostałych przypadkach baw się stylami i zestawiaj ze sobą naszyjniki w stylu retro z ozdobami podążającymi za najnowszymi trendami. 

2. Medalion – naszyjnik w stylu vintage

Masywne i ozdobione równie imponującymi kamieniami – tak w dużym skrócie prezentują się naszyjniki i zawieszki vintage. Ze względu na rozmiary osadzanych w nich kamieni, najchętniej sięgano po te syntetyczne. Lata 50. to również czas zarezerwowany dla cyrkonii. W końcu rok 1956 to początek marki Swarovski i sztucznych diamentów, których blask zdobi dziś już nie tylko wyroby biżuteryjne. Jednak najbardziej sentymentalna biżuteria w stylu retro to medaliony. Pięknie zdobione puzderka, zawieszone na długim łańcuszku pozwalają na zawsze zatrzymać czar wspomnień przy sobie. Z kolei biżuteria wiktoriańska w postaci naszyjników o wyglądzie starego złota pozwoli przenieść się do XIX-wiecznej Anglii.

3. Vintage pierścionki w stylu wiktoriańskim

Pierścionki w stylu vintage kojarzą się przede wszystkim z masywnym wyglądem i bogactwem kamieni, zresztą podobnie jak naszyjniki czy bransoletki. Myślisz vintage, widzisz pierścionki wiktoriańskie, których stylu nie da pomylić się z żadnym innym. W tych czasach najpopularniejsze były pierścionki REGARD –  nazwa to skrót od pierwszych liter kamieni szlachetnych, jakie były w nich umieszczone: R – ruby (rubin), E – emerald (szmaragd), G – garnet (granat), A – amethyst (ametyst), R – ruby (rubin), D – diamond (diament), które były ułożone w odpowiedniej sekwencji w misternie zaplanowane wzory, najczęściej kwiatowe. Dziś masywne pierścionki w stylu retro, nie tylko te z epoki wiktoriańskiej, dumnie zdobią drobne dłonie eleganckich, współczesnych kobiet. 

4. Kolczyki retro

Kolczyki, tak jak i pierścionek retro, zawieszka vintage i każda inna biżuteria stylizowana na vintage, powinny spełniać jeden podstawowy warunek: muszą imponować rozmiarem. Noszone blisko ucha (w tej roli sprawdzą się nausznice lub sztyfty) lub ozdobione kamieniami idealnie oddadzą ducha minionych czasów. Motywy zwierzęce czy roślinne, które były wtedy niezwykle popularne, to dodatkowe punkty dla Twojej vintage stylizacji.

5. Broszki vintage – biżuteria niedoceniana

Jeśli retro biżuteria, to koniecznie broszki. Zapomniane i niedoceniane zalegają na dnach szkatułek, w których nasze babcie trzymały swoje kosztowności. Jeśli urzeka Cię biżuteria stylizowana na starą, to koniecznie wyszperaj ze szkatułki broszkę lub udaj się na zakupy. Wykorzystaj nie tylko jej piękno, ale również funkcjonalność – za jej pomocą zepniesz koniec apaszki, tworząc dekoracyjny naszyjnik, wpinając ją w talii, unikniesz zakładania paska, zaczepiona do codziennej torebki zamieni ją w dodatek na wyjątkowe wyjścia i pomoże spiąć zbyt głęboki dekolt. Czy potrzebujesz dodatkowych argumentów, które miałyby skłonić Cię do jej posiadania?

Biżuteria w stylu vintage dla romantyczki i eleganckiej kobiety

Złota, a może biżuteria srebrna? Retro styl wygląda dobrze w każdym kolorze. Najlepiej prezentuje się w połączeniu z prostymi, eleganckimi stylizacjami. Klasyka jest bowiem idealnym płótnem do prezentowania biżuterii w stylu vintage. Dla bezpieczeństwa nie łącz ze sobą biżuterii retro z różnych epok, ale też nie bój się odważnych stylizacji. To, że biżuteria w stylu vintage najlepiej wygląda z klasyką, nie oznacza, że pierścionek vintage nie może zostać założony do skórzanej kurtki i białego t-shirta. Wygląd zbuntowanej arystokratki może robić wrażenie!

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.