all

Perły na ślub – tak czy nie?

Perły do ślubu to wyraz subtelnej elegancji, która świadczy o dobrym smaku ubranej w nie kobiety. Te wyjątkowe kamienie szlachetne coraz częściej pojawiają się jako dopełnienie ślubnych stylizacji, jednak wiele panien młodych nadal ma obawy przed założeniem ich w tym wyjątkowym dniu. Powodem nie jest, jak mogłoby się wydawać, stworzenie spójnej stylizacji z ich udziałem, lecz zabobony ślubne. W naszej kulturze bowiem mocno zakorzeniło się przekonanie, że perły – łzy anioła, przynoszą pecha. Czy perły na ślubie to rzeczywiście zwiastun cierpienia i czy warto z nich rezygnować ze względu na przesądy ślubne?

Czym są i jak powstają perły?

Perły to produkty naturalne pochodzenia organicznego. W jubilerstwie często klasyfikowane są jako kamienie naturalne, chociaż nie są stuprocentowymi minerałami. Powstają w płaszczu muszli perłopławów perłorodnych lub innych mięczaków – najczęściej małży i ślimaków, jako reakcja obronna na przedostanie się ciała obcego. Mogą wytworzyć się, przylegając ściśle do skorupy lub leżąc luźno w muszli –  to właśnie te, które w żadnym miejscu nie stykają się ze skorupą, są najcenniejsze. 

Perły, które powstają w naturalnych warunkach, zaskakują nie tylko swoim blaskiem, ale i ceną, dlatego coraz częściej pozyskiwane są również w warunkach hodowlanych. Prym w tej dziedzinie wiedzie Japonia. 

Perły – symbolika

Starożytny Rzym i Grecja uznawały perły za symbol idealnej miłości i nieskazitelnego piękna. Jednocześnie były zarezerwowane tylko dla władców i najbogatszych warstw społeczeństwa. Założone w dniu ślubu miały nie tylko wzbogacić stylizację panny młodej, ale również uchronić ją od łez i zapewnić szczęście w małżeństwie. Hindusi i chrześcijanie odbierają perły jako symbol czystości, a według Koranu to wyraz doskonałości. Tybetańczycy wierzą w to, że perły są odzwierciedleniem stanu kobiety, która ma je na sobie. Zgodnie z tym przekonaniem, jeśli ich posiadaczka jest chora, perły tracą blask, gdy jednak jest w pełni zdrowa – mocno i wyraźnie odbijają światło. Z kolei w Chinach perły, jako symbol mądrości i nowego początku, towarzyszą ludziom w ważnych wydarzeniach życiowych i nieistotne czy jest to egzamin, czy rozmowa o pracę – mają za zadanie wesprzeć w podejmowaniu życiowych decyzji. Perły to także nieodzowny element malarstwa. Gdy pojawiały się na płótnie, to nawiązywały zazwyczaj do miłości i erotyki. Zanim jeszcze poznano sposób, w jaki powstają te kamienie, zrodziło się na ten temat wiele teorii. W Japonii uznawano, że perły to łzy aniołów lub nimf, w Persji, że powstają w miejscu, gdzie tęcza spotka się z ziemią, a wszelkie niedoskonałości tych kamieni są efektem uderzających w nie błyskawic. Czy zatem można i wypada podarować perły na prezent? Przesądy w wielu krajach wskazują na to, że taki prezent uchroni obdarowaną osobę od łez. Inne, że za perły należy się odwdzięczyć, bo w przeciwnym razie przyniosą one pecha. W Polsce z kolei przyjęło się, że perły podarowane na prezent symbolizują łzy i mogą doprowadzić do konfliktu pomiędzy darczyńcą a osobą obdarowaną. My wierzymy w to, że perły to symbol niekończącej się miłości, mądrości, lojalności i nowego początku. Perłowy naszyjnik czy kolczyki z perłą nadają się zatem idealnie na romantyczne okazje jak świętowanie rocznicy czy walentynek. 

Perły na ślub. Ślubne przesądy i obyczaje

Już sam sposób powstawania tych kamieni jest dość wyjątkowy, podobnie, jak historie, które one opowiadają. Perły – symbol szczęścia i miłości na świecie, w Polsce wiązany jest z pechem i łzami. Dlatego, mimo że świetnie prezentują się jako biżuteria do sukni ślubnej i w elegancki sposób podkreślają wyjątkowość tego dnia, to panny młode, tak bardzo biorą sobie do serca przesądy związane ze ślubem, że wolą zrezygnować z tego dodatku. Skąd zatem biorą się te wszystkie weselne przesądy? Jedni tłumaczą to tym, że perły rodzą się w bólu. Jest to jednak nieprawdą, ponieważ małże, nie posiadają centralnego układu nerwowego, a tym samym nie mogą odczuwać bólu. Druga teoria mówi, że przesądy te zaczęły rozwijać się wśród mniej zamożnych społeczeństw, które czyniąc z pereł przyczynę łez i nieszczęścia chciały w ten sposób zracjonalizować swój niski status społeczny. Coś w tym może być, skoro perły wzbogacały ślubne stylizacje koronowanych głów oraz wielu celebrytów. Biżuteria z perłą była ślubnym wyborem m.in. Elżbiety II, Marylin Monroe, Liz Taylor czy Jackie Kennedy. Zastanów się zatem, czy warto kosztem swojej ślubnej stylizacji wierzyć w weselne zabobony. 

Sztuczne perły na ślub – czy one również przynoszą pecha?

Jeśli przepowiednie weselne skutecznie odwiodły Cię od pomysłu uzupełnienia swojej ślubnej sukni perłami, to możesz postawić na kompromis pomiędzy rzekomym pechem a kobiecym, subtelnym i eleganckim wyglądem w tym wyjątkowym dniu. Wybierz sztuczne perły – niewiele osób będzie w stanie je odróżnić od tych prawdziwych, a Ty nie będziesz musiała martwić się, że dopadnie Cię nieszczęście. 

Jak nosić perły na ślubie?

Wybierając perły do sukni ślubnej, przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę jej dodatki i krój. Zatem, jak nosić perły? Jeśli jest to bogato zdobiona suknia księżniczka, należy zachować umiar i postawić na przykład na delikatne kolczyki z jedną perłą. W przypadku prostych sukni bez zbędnych dodatków otwiera się wiele możliwości. Oprócz kolczyków mogą to być różnego rodzaju naszyjniki z pereł. W przypadku sukni z odkrytymi plecami pięknie zaprezentuje się sznur pereł luźno spływający po plecach. Przy dekolcie typu łódka nie sprawdzą się luźne wisiorki, dlatego w tym przypadku warto wybrać naszyjnik, który będzie przylegał do szyi lub całkowicie z niego zrezygnować i zaszaleć z pokaźnymi kolczykami albo wyjątkową ozdobą do włosów. Spinki, opaski z perłami to hit ostatnich sezonów. Ponadto perły mogą ozdabiać również bezpośrednio Twoją suknię lub być wkomponowane w ślubny bukiet.

Ogólna zasada mówi, że perły komponuje się tylko z innymi perłami. Dlatego, jeśli ozdabiają one Twoją ślubną wiązankę czy suknię, to w biżuterii, jaką na siebie założysz, nie powinny znaleźć się inne kamienie. Najbezpieczniej jest zatem łączyć perły z kruszcami takimi jak złoto, srebro czy platyna. Co odważniejsze Panie decydują się złamać zasadę niełączenia pereł z innymi kamieniami, zestawiając ze sobą perły i kryształki Swarovskiego czy perły i kryształy górskie. Pamiętaj także, że nieodpowiednio dobrany naszyjnik z pereł może dodać Ci lat, jeśli więc nie masz pewności, czy taka ozdoba jest dla Ciebie odpowiednia, to postaw na pięknie zdobione kolczyki lub skromną perłową bransoletkę.

Perły do ślubu – jak o nie zadbać?

Aby w wyjątkowym dniu, jakim jest Twój ślub drobna rysa na naszyjniku czy kolczykach z perłami nie położyła się cieniem na całej uroczystości, powinnaś odpowiednio zadbać o te kosztowności. A jak tego dokonać? Perły, podobnie jak wszystkie inne kamienie naturalne, nie przepadają za kosmetykami i wszelkimi środkami chemicznymi, dlatego załóż je jak najpóźniej, tuż przed całym wydarzeniem. Nie narazisz ich wtedy na uszkodzenie podczas wizyty u kosmetyczki czy fryzjera. Nie lubią one również ani zbytniej wilgoci, ani suszy, dlatego przed ślubem zadbaj o ich odpowiednie przechowywanie. Najlepiej oddzielnie, tak, aby nie zarysować ich inną biżuterią, która znajdzie się w pobliżu. Jeżeli będziesz je wcześniej przymierzać, to warto również po całej czynności delikatnie przetrzeć je miękką ściereczką, gdyż źle reagują na pot. 

Perły są wyjątkowo kruche i delikatne, odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem, gdy o nie zadbasz. Czy nie jest to idealna alegoria związku, o który również należy dbać?

Perły na ślub – nie tylko w formie biżuterii

Najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej klasycznym wyborem są perły na wesele i ślub w postaci biżuterii. My mamy dla Ciebie jednak kilka perłowych inspiracji, nie tylko tych biżuteryjnych. Jeśli w tym wyjątkowym dniu postawisz na perły, które ozdobią Twoje ciało, to możesz ten motyw umieścić również w ślubnej wiązance lub jako jadalne perełki na ślubnym torcie. Z kolei ze sztucznych pereł wykonać można niepowtarzalne girlandy i wiele innych dekoracji na stół. Zjawiskowo prezentują się również perły z połączeniem jedwabiu na przykład w formie opaski na włosy.

Perły do ślubu. Jaka jest Twoja ostateczna decyzja?

Jeśli podczas ślubu nie wyobrażasz sobie założyć innej biżuterii, jak perły, nie daj się odwieść od tego pomysłu ślubnym przesądom i zabobonom. W rzeczywistości cały świat dumnie nosi je na swoich rękach, szyjach i włosach podczas ważnych życiowych uroczystości, bo wierzy w to, że perły przynoszą im szczęście i miłość. Biżuteria z perłą do ślubu to zatem doskonały pomysł – ich niewymuszona elegancja podkreśli każdą ślubną stylizację.  

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.