all

Rubin – jak rozpoznać?

Jeden z najstarszych, najtwardszych i najrzadziej występujących minerałów na świecie wyróżnia głęboka, intensywna czerwień. Rubin, nazywany “królem klejnotów”, to symbol miłości, piękna, dobrobytu i siły. Od wieków stanowi bardzo pożądany kamień, stawiany niemal na równi z drogocennym diamentem. Poznaj właściwości i zastosowanie rubinu. Dowiedz się, czym różnią się rubiny syntetyczne od kamieni naturalnych. Sprawdź, jak rozpoznać prawdziwy rubin.

Rubin – właściwości

Rubin to czerwona odmiana korundu. Od swojego niebieskiego kuzyna – szafiru – odróżnia go tylko kolor. Pozostałe właściwości obu tych kamieni są identyczne. 9 punktów w skali Mohsa oznacza, że rubin to drugi pod względem twardości kamień na świecie. Podobnie jak wspomniany wcześniej szafir wyróżnia się luminescencją i zmianą barw w zależności od kąta padania światła. Występujące w kamieniu inkluzje świadczą nie tylko o jego autentyczności, ale także o pochodzeniu.

Jaki kolor ma rubin?

Nazwa rubinu pochodzi od łacińskiego słowa rubeus, które oznacza dosłownie czerwony. Rubiny zyskują tę piękną barwę dzięki domieszce chromu. Im więcej mają w sobie tego pierwiastka, tym intensywniejszy kolor kamienia. W rubinach często występuje również żelazo, którego ilość decyduje o blasku i barwie klejnotu. Większa zawartość tego pierwiastka obniża niestety intensywność czerwieni.

Kolor rubinu a jego wartość

Cechą, która niezaprzeczalnie wpływa na cenę kamienia i pozwala go jednocześnie rozpoznać, jest oczywiście kolor rubinu. Kamień ten może przybierać barwę od jaskrawoczerwonej do ciemnoczerwonej. Najbardziej pożądany kolor to krwistoczerwony o lekko niebieskim zabarwieniu, czyli tak zwana Krew Gołębia (ang. Pigeon’s Blood Ruby), charakterystyczna dla Rubinu Birmańskiego. Na wartość rubinu wpływ ma również jego przezroczystość – im lepsza, tym wyższa cena kamienia. Odpowiedni szlif nadaje rubinom pożądany blask, a widoczne w kamieniu inkluzje, odpowiadające zresztą za niebywały efekt wizualny, jeszcze bardziej podnoszą wartość kamienia.

Rubin – symbolika

Znaczenie rubinu jest bardzo szerokie. To kamień mistyków i czarodziejów. Symbol siły i władzy, miłości i pożądania. Czerwony kolor rubinu od wieków kojarzy się z płomiennym uczuciem i niegasnącym pożądaniem, dlatego kamień ten coraz częściej zdobi pierścionki zaręczynowe. W czasach starożytnych rubiny traktowano jak talizmany – miały chronić swoich właścicieli przed chorobami i nieszczęściami. Wierzono, że kamienie te przynoszą spokój, energię i odwagę. Podkreślano również ich pozytywny wpływ na zdrowie. Dziś klejnoty te znajdują szerokie zastosowanie w jubilerstwie, a biżuteria z rubinem cieszy się olbrzymią popularnością.

Rubin syntetyczny a naturalny

Wszystkie minerały, które wykorzystuje się w jubilerstwie, zarówno te naturalne, jak i sztuczne, nazywane są w Polsce kamieniami jubilerskimi. Te pierwsze powstają bez ingerencji człowieka, drugie natomiast z jego udziałem, ale warto podkreślić, że ich właściwości fizyczne, chemiczne i optyczne nie różnią się niczym od naturalnych odpowiedników. Pierwszy syntetyczny rubin, który nadawał się do wykorzystania w jubilerstwie, powstał na przełomie XIX i XX wieku. Stworzył go francuski chemik Verneuil. Dziś do produkcji syntetycznych rubinów wykorzystuje się wiele metod, a uzyskane w ten sposób kamienie bardzo trudno odróżnić od ich naturalnych odpowiedników.

Jak odróżnić syntetyczny rubin od naturalnego?

Identyfikacja kamieni szlachetnych wymaga specjalistycznego sprzętu gemmologicznego, pozwalającego ujawnić charakterystyczne prążki, pęcherzyki i wtrącenia, które nie stanowią o gorszej jakości, lecz o autentyczności kamienia. Doświadczony gemmolog jest w stanie nie tylko odróżnić sztuczny rubin od naturalnego, ale też wskazać miejsce pochodzenia tego drugiego.

Jak rozpoznać rubin i odróżnić go od imitacji?

Czym innym jest syntetyczny rubin, którego właściwości są takie same jak kamienia naturalnego, a czym innym imitacja, która przypomina go jedynie wyglądem. Najlepszym przykładem imitacji jest cyrkonia, która wygląda podobnie jak diament, ale ma zupełnie inne właściwości fizyczne i chemiczne. Kamienie naturalne mogą być imitowane także przez inne materiały, np. szkło czy plastik. Jak zatem rozpoznać rubin i stwierdzić, że kamień osadzony w Twojej biżuterii to nie tylko zwykła imitacja? Aby mieć stuprocentową pewność, również potrzeba specjalistycznego sprzętu i gemmologicznej wiedzy. Taka laboratoryjna ekspertyza jest jednak bardzo kosztowna, dlatego można wstępnie sprawdzić autentyczność kamienia w domu, zwracając szczególną uwagę na poniższe aspekty:

  • kolor rubinu – idealna lub niespotykana barwa kamienia może wzbudzić Twoje podejrzenia,
  • inkluzje – piękno kamienia szlachetnego tkwi w jego niedoskonałości, idealnie gładki rubin może wskazywać na syntetyczne pochodzenie,
  • twardość – rubin to jeden z najtwardszych minerałów na świecie, pojawiające się na powierzchni kamienia zarysowania powinny wzbudzić Twoją wątpliwość;
  • oprawa – rubin wymaga oprawy w postaci metalu szlachetnego, w przeciwnym razie możesz sądzić, że masz do czynienia z mało wartościową biżuterią;
  • cena – podejrzanie niska kwota powinna wzbudzić Twoje podejrzenia.

Oczywiście to tylko wskazówki, które pozwolą Ci zwiększyć pewność co do kamienia. Aby mieć stuprocentową gwarancję autentyczności rubinu, warto kupować biżuterię w sprawdzonych i zaufanych sklepach jubilerskich. W butikach ANIA KRUK przykładamy do tego olbrzymią wagę. Biżuteria, która trafia do Twoich rąk, to wyrób charakteryzujący się najwyższą jakością i autentycznością. 

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.