all

Białe złoto a srebro – jak odróżnić?

Na pierwszy rzut oka – łudząco podobne. Mieniący blask, chłodna tonacja, srebrzystobiała barwa – trudno dostrzec w wyglądzie oczywiste różnice pomiędzy białym złotem a srebrem. Na co więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jakie parametry będą kluczowe w ocenie tych dwóch popularnych kruszców? Podpowiadamy, jak odróżnić białe złoto od srebra.

Jak rozpoznać białe złoto?

Białe złoto nie występuje w naturze. Powstaje w wyniku połączenia złota żółtego z innym metalem, zwykle srebrem, palladem, niklem czy platyną. To właśnie ich procentowy udział decyduje o intensywności i jasności koloru kruszcu. Domieszka któregoś z powyższych metali sprawia też, że białe złoto jest bardzo wytrzymałe, dzięki czemu doskonale nadaje się na pierścionki zaręczynowe czy obrączki. Warto wspomnieć o tym, że każdy rodzaj złota posiada domieszki, ponieważ kruszec ten w czystej postaci jest zbyt miękki i nie nadaje się do obróbki jubilerskiej. Najpopularniejsza próba złota to ta odpowiadająca 14 karatom, a więc 585. Inne, równie często spotykane oznaczenia, to 750 i 333. Mniej popularne są próby 375, 500, 960 czy 999.

Białe złoto to nazwa handlowa, która ma zachęcać do kupna najszlachetniejszego z kruszców w chłodnej tonacji. Biżuteria z białego złota przypomina wyglądem tę wykonaną ze srebra, również dlatego, że kruszec ten pokrywa się często warstwą rodu zapewniającą mu odpowiedni kolor i eliminującą złotawy połysk. Białe złoto doskonale odnajduje się w towarzystwie kamieni szlachetnych – w połączeniu z nimi stanowi piękną, jedyną w swoim rodzaju biżuterię.

Jak rozpoznać srebro?

Srebro, znane już w czasach starożytnych, służyło dawniej nie tylko do tworzenia biżuterii, ale także do wyrobu monet. Kruszec ten ma największy współczynnik odbicia światła, przez co wyróżnia się wyjątkowym blaskiem i srebrzystobiałą barwą. Określa się go mianem najbielszego z metali szlachetnych. Do produkcji biżuterii ze srebra stosuje się domieszki innych metali, np. miedzi, dzięki którym zyskuje ona twardość i jest bardziej wytrzymała. Kolor srebra z czasem ciemnieje, co może wpływać na walory estetyczne ulubionej biżuterii. Warto jednak podkreślić, że srebrna biżuteria cieszy się dużą popularnością, między innymi ze względu na niższą cenę. Najczęściej spotykana próba srebra to 925. Mniej popularne są próby 875, 830 i 800, które zawierają więcej stopów innych metali.

Jak odróżnić białe złoto od srebra?

Tym, co w znacznym stopniu utrudnia odróżnienie białego złota od srebra, jest kolor. W obu przypadkach biżuteria ma srebrzystobiały odcień. Niektórzy twierdzą, że srebro jest bielsze i bardziej matowe, ale są to raczej subiektywne odczucia. Sprawdź, jak odróżnić srebro od białego złota, dysponując wiedzą na temat cech i właściwości obu tych kruszców.

Białe złoto a srebro – różnice

  • Wytrzymałość – białe złoto jest trwalsze i odporniejsze na zarysowania; srebro jest bardziej miękkie i podatne na wygięcia, przez co mniej wytrzymałe.
  • Kolor – barwa białego złota nie zmienia się nawet po wieloletnim użytkowaniu, srebro natomiast ciemnieje po czasie.
  • Próba – rozróżnienie białego złota od srebra ułatwia sposób oznaczeń; próby 585, 750, 333, 375, 500, 960 czy 999 są zarezerwowane dla białego złota. Próbami 925, 875, 830 czy 800 oznacza się natomiast srebro.
  • Cena – srebro jest tańsze od białego złota.

Białe złoto czy srebro – co wybrać?

Wybór pomiędzy białym złotem a srebrem jest kwestią indywidualną. Oba te kruszce przypadną do gustu wielbicielkom eleganckiej biżuterii w chłodnym odcieniu. Jeżeli zależy Ci na szlachetniejszym i trwalszym materiale, postaw na białe złoto. Jeżeli często zmieniasz biżuterię, a przy wyborze dodatków kierujesz się w znacznej mierze ceną, rozważ ponadczasowe srebro.

Srebro a białe złoto – wiecznie żywy dylemat

Białe złoto łatwo pomylić ze srebrem. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność co do tego, z jakim metalem masz do czynienia, poproś o pomoc specjalistę. Nie kupuj biżuterii w niesprawdzonych miejscach. Postaw na renomowane sklepy i butiki jubilerskie.

Kupując biżuterię w sklepie ANIA KRUK, wiesz od razu, co trafia w Twoje ręce. W każdej chwili możesz też skorzystać z porad naszych ekspertów, którzy pomogą Ci w wyborze idealnych dodatków, dostosowanych do Twojego gustu i możliwości finansowych.

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.