Czym wyczyścić złoto? Sprawdź, czy znasz te triki!

5 pomysłów na czyszczenie złota domowym sposobem

Pomysłów na to, jak wyczyścić złoty łańcuszek domowymi sposobami jest mnóstwo, ale warto pamiętać, że nie wszystkie z tych, które znajdziesz w internecie, są bezpieczne. Niektóre z nich mogą nieodwracalnie zniszczyć Twoje ulubione dodatki, dlatego decydując się na czyszczenie złotej biżuterii w domu, staraj się to robić ostrożnie. Zawsze wybieraj delikatne i miękkie ściereczki lub szczoteczki z miękkim włosiem.

  1. Czyszczenie złota pastą do zębów

    Brudne złoto możesz wyczyścić za pomocą produktu, który na pewno masz w swojej łazience. Mowa o paście do zębów. W tym przypadku musisz zachować szczególną ostrożność. Unikaj past, które posiadają granulki i inne elementy, bo te mogłyby porysować biżuterię. Przed przystąpieniem do czyszczenia przygotuj sobie również miękką szczoteczkę do zębów. Po takim przygotowaniu możesz skupić się na tym, jak wyczyścić złoty łańcuszek, używając pasty do zębów.

    • Krok 1. Nałóż na szczoteczkę niewielką ilość pasty.
    • Krok 2. Pocieraj delikatnie i powolnymi ruchami łańcuszek, tak by włosie szczoteczki docierało również pomiędzy ciasne ogniwa.
    • Krok 3. Opłucz łańcuszek w letniej wodzie.
    • Krok 4. Przetrzyj go delikatnie miękką ściereczką.

      Dłuższe i delikatne włosie szczoteczki wejdzie pomiędzy nawet najmniejsze ogniwa łańcuszka, dokładnie go czyszcząc.

  2. Jak czyścić złoto sodą oczyszczoną

    Soda oczyszczona to produkt uniwersalny, który sprawdza się zarówno w roli proszku do wypieków, jak i środka czyszczącego. Nie powinnaś być więc zdziwiona tym, że artykuł ten jest również odpowiedzią na to, czym czyścić złoto w domu.

    Jak wyczyścić złoty pierścionek czy kolczyki za pomocą sody oczyszczonej?

    • Krok 1. Ciepłą wodę wymieszaj z sodą oczyszczoną w proporcjach, które pozwolą uzyskać gęstą papkę.
    • Krok 2. Uzyskaną w ten sposób pastę należy nałożyć miękką szczoteczką do zębów na czyszczony element biżuterii.
    • Krok 3. Pozostaw pierścionek, łańcuszek czy kolczyki z naniesioną pastą na około 20 minut.
    • Krok 4. Po upływie tego czasu należy za pomocą szczoteczki i ciepłej wody usunąć pastę i wypolerować biżuterię.

      Przy mniejszych zabrudzeniach wystarczy wrzucić jedną łyżkę sody do szklanki ciepłej wody i do tak przygotowanego roztworu włożyć biżuterię i pozostawić ją na około 2 godziny. Niektórzy decydują się również na wyłożenie naczynia folią aluminiową i dopiero wlania do niego roztworu.

  3. Jak wyczyścić złoto w domu, używając płynu do mycia naczyń?

    Soda oczyszczona to produkt, który nie zawsze znajduje się w kuchni, dlatego przygotowaliśmy kolejną alternatywną propozycję na to, czym czyścić złoty pierścionek i każdy inny element biżuterii. Alternatywę tę stanowi klasyczny płyn do mycia naczyń.

    Jak wyczyścić złote kolczyki z pomocą płynu do mycia naczyń?

    • Krok 1. Przygotuj roztwór, wlewając do ciepłej wody odrobinę płynu do mycia naczyń.
    • Krok 2. Do tak przygotowanego roztworu wrzuć biżuterię i pozostaw ją w zależności od stopnia zabrudzenia od 5 do nawet 30 minut.
    • Krok 3. Wyciągnij biżuterię i pod bieżącą wodą usuń pozostałości detergentu.
    • Krok 4. Osusz biżuterię, używając do tego miękkiej ściereczki.
  4. Jak czyścić złotą biżuterię sokiem z cytryny?

    Sok z cytryny to naturalny i skuteczny środek do czyszczenia m.in. biżuterii. Jeśli więc w Twojej lodówce znajdziesz kawałek tego owocu, śmiało wykorzystaj go do przywrócenia blasku Twoim ulubionym dodatkom.

    Jak czyścić złoty łańcuszek przy pomocy soku z cytryny?

    • Krok 1. Przekrój cytrynę na pół.
    • Krok 2. Przygotowaną połówką cytryny natrzyj swoją biżuterię.
    • Krok 3. Pozostaw tak biżuterię nawet na kilka godzin.
    • Krok 4. Po upłynięciu tego czasu dokładnie wypłucz i osusz biżuterię.

      Możesz również zdecydować się, wycisnąć sok z cytryny i bezpośrednio wrzucić do niego biżuterię lub nasączyć nim wacik i za jego pomocą przetrzeć biżuterię.

  5. Czyszczenie złota w domu octem

    Z produktów dostępnych w większości kuchni, do czyszczenia biżuterii, można wykorzystać również ocet. Niektórzy decydują się zrobić roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1, jednak my proponujemy bezpieczniejszą wersję.

    Złoto – jak wyczyścić za pomocą octu?

    • Krok 1. Nasącz wacik octem.
    • Krok 2. Pocieraj nim delikatnie czyszczony element biżuterii.
    • Krok 3. Zostaw tak biżuterię na około godzinę.
    • Krok 4. Wypłucz pod bieżącą wodą biżuterię i osusz miękką ściereczką.

Domowe sposoby czyszczenia złota w zależności od jego rodzaju

To, czym czyścić złoty łańcuszek, bransoletkę czy kolczyki, zależy od rodzaju złota, z jakiego została wykonana biżuteria. Inne z wymienionych sposobów sprawdzą się w przypadku białego, a inne różowego złota. Większej uwagi będzie wymagać również biżuteria inkrustowana kamieniami.

Czym wyczyścić białe złoto?

Czyszczenie białego złota powinno odbywać się przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Lepiej w przypadku tego rodzaju biżuterii zrezygnować z zabiegów z użyciem pasty do zębów i szczoteczki czy pasty stworzonej na bazie sody. Dla białego złota najlepsze i najbezpieczniejsze będzie regularne polerowanie, a kiedy już straci ono swój blask, zdaj się na specjalistów i oddaj swoją biżuterię do rodowania.

Czyszczenie biżuterii ze złota różowego

Do czyszczenia różowego złota również najlepiej jest podchodzić ze szczególną ostrożnością. Można spróbować, zaczynając od przemycia ciepłą wodą i delikatną gąbką lub miękką bawełnianą ściereczką. Jeśli to nie pomoże, można dodać do ciepłej wody odrobinę płynu. W pozostałych sytuacjach, podobnie jak w przypadku białego złota, lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie jubilera.

Jak czyścić złote pierścionki z kamieniami?

Kamienie szlachetne osadzone w biżuterii niestety nie ułatwiają jej czyszczenia. W ich przypadku większość ze wspomnianych metod się nie sprawdzi. Można spróbować przetrzeć je delikatną ściereczką namoczoną w wodzie z szarym mydłem. Podczas tego procesu należy omijać miejsce, w którym osadzony jest kamień. Biżuteria z kamieniami szlachetnymi powinna być czyszczona w profesjonalnym salonie jubilerskim.

Jak wyczyścić złoto próby 333, 585 a jak 750?

W zasadzie próba złota nie będzie miała większego znaczenia przy jego czyszczeniu, ale już przy częstotliwości zabiegów tak. Najszybciej będzie czerniała biżuteria o próbie 333, która zawiera 33,3 proc. czystego złota. Pozostała część to ligura, czyli domieszki innych metali, które mają uczynić złotą biżuterię bardziej wytrzymałą i które jednocześnie odpowiadają za proces czernienia. Jeśli więc pragniesz złotej biżuterii, której nie będziesz musiała zbyt często czyścić, wybierz dodatki o wyższej próbie jak np. 585 czy 750. Pamiętaj jednak, że im wyższa próba, tym bardziej kruche złoto. Zazwyczaj też biżuteria wykonana ze złota wysokiej próby to modele z kamieniami szlachetnymi, a te jak już wiesz, również wpływają na to, jak i czym wyczyścić złoto.

Czym wyczyścić złotą obrączkę, pierścionek, łańcuszek? Alternatywne sposoby

Jeśli żaden sposób na to, jak wyczyścić złoto domowym sposobem Cię nie przekonał, mamy kolejną propozycję. Jest to kompromis pomiędzy czyszczeniem biżuterii w domu a oddaniem jej do jubilera. Chodzi o profesjonalne środki, jak na przykład płyn do czyszczenia biżuterii stworzony z myślą o delikatnych i cennych dodatkach.
Jego formuła pozbawiona jest składników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wygląd złota, a jednocześnie jest na tyle silna, że poradzi sobie z większością zabrudzeń, nawet tymi, którym nie podołają domowe sposoby. Preparaty takie bez problemu kupisz w wielu salonach jubilerskich lub zamówisz w internecie. Cena zależy od producenta, ale zazwyczaj to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Płyny te są jednak wydajne i starczają na długo.

Czyszczenie złota u jubilera – kiedy warto powierzyć to profesjonalistom?

Możesz zastanawiać się, czym wyczyścić złoto, możesz skorzystać z jednego z naszych trików, bądź powierzyć to zadanie jubilerowi. Za takim rozwiązaniem przemawia fakt, że Twoja ulubiona biżuteria jest w rękach specjalisty i nic jej nie grozi. Niestety ta opcja wiąże się z kosztami. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na pomoc specjalisty?

  • Kiedy chcesz wyczyścić biżuterię z białego złota.
  • Gdy musisz wyczyścić dodatki z różowego złota.
  • Gdy Twoja biżuteria jest ozdobiona kamieniami.

Oczywiście możesz się zdecydować na ten krok w przypadku każdego rodzaju biżuterii, gdy po prostu brakuje Ci czasu lub boisz się, że stosując domowe sposoby na czyszczenie złota, uszkodzisz swoją ulubioną parę kolczyków.

Jak wypolerować złoto?

Sama wiedza na temat tego, jak wyczyścić złoty łańcuszek domowym sposobem to nie wszystko. Twoje ulubione elementy biżuterii muszą być również regularnie polerowane. Najlepiej dwa razy w roku. Tym procesem powinno się również kończyć każde czyszczenie. Polerowanie złota jest bezpiecznym zabiegiem. Jedyne, o co musisz zadbać to odpowiednio miękka ściereczka. Sprawdzi się taka z bawełny lub flaneli lub specjalna ściereczka do czyszczenia biżuterii. Przed rozpoczęciem tej czynności należy namoczyć biżuterię (z wyjątkiem tej z kamieniami) w roztworze wody, płynu do naczyń i sody, a następnie delikatnymi ruchami polerować swój naszyjnik lub każdy dowolny dodatek ze złota.

Kiedy wiesz już, czym wyczyścić złoto, zadbaj o swoje ulubione dodatki!

Złota biżuteria nawet po latach może być tak olśniewająca, jak w dniu, kiedy pierwszy raz ujrzałaś ją w witrynie salonu jubilerskiego. Wystarczy, że regularnie będziesz o nią dbać, czyszcząc i polerując. Pamiętaj, że zaśniedziałe złoto nikomu nie zaimponuje, dlatego poświęć mu dwa, trzy razy w roku czas i przywróć dawny blask lub gdy masz obawy, oddaj do salonu w celu wyczyszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

768 1.25t0.768-1.25zM26.946 22.786q0 4.179-0.464 6.25-0.25 1.054-1.036 1.768t-1.821 0.821q-3.286 0.375-9.911 0.375t-9.911-0.375q-1.036-0.107-1.83-0.821t-1.027-1.768q-0.464-2-0.464-6.25 0-4.179 0.464-6.25 0.25-1.054 1.036-1.768t1.839-0.839q3.268-0.357 9.893-0.357t9.911 0.357q1.036 0.125 1.83 0.839t1.027 1.768q0.464 2 0.464 6.25zM9.125 0h1.821l-2.161 7.125v4.839h-1.786v-4.839q-0.25-1.321-1.089-3.786-0.661-1.839-1.161-3.339h1.893l1.268 4.696zM15.732 5.946v3.125q0 1.446-0.5 2.107-0.661 0.911-1.893 0.911-1.196 0-1.875-0.911-0.5-0.679-0.5-2.107v-3.125q0-1.429 0.5-2.089 0.679-0.911 1.875-0.911 1.232 0 1.893 0.911 0.5 0.661 0.5 2.089zM21.714 3.054v8.911h-1.625v-0.982q-0.946 1.107-1.839 1.107-0.821 0-1.054-0.661-0.143-0.429-0.143-1.339v-7.036h1.625v6.554q0 0.589 0.018 0.625 0.054 0.393 0.375 0.393 0.482 0 1.018-0.768v-6.804h1.625z">