all

Pierścionek przedzaręczynowy – tak czy nie?

Darzysz swoją ukochaną tak wielką miłością, że trudno Ci to wyrazić słowami? Szukasz sposobu na to, jak powiedzieć jej, że jest dla Ciebie całym światem? Ale jednak wiesz, że nie jesteście gotowi na to, by stanąć na ślubnym kobiercu? Możesz zdecydować się na pierścionek przedzaręczynowy określany również mianem pierścionka obietnicy. Ma on symbolizować Twoje oddanie i zaangażowanie, a jednocześnie może być obietnicą zaręczyn i małżeństwa w przyszłości. Jako że tradycja wręczania pierścionka przedzaręczynowego nie jest jeszcze popularna w Polsce,  nie ma żadnych sztywnych reguł, co do tego, jak powinien wyglądać, ile powinien kosztować, w jakich okolicznościach i kiedy powinien zostać wręczony. I mimo że fakt wręczenia pierścionka obietnicy budzi wiele kontrowersji, to pamiętaj, że ostateczna decyzja powinna być zawsze podyktowana, tym co czujesz, a nie tym, co mówią inni.

pierścionek przedzaręczynowy czerwone serce

Czym jest pierścionek obietnicy?

Pierścionek obietnicy (z ang. promise ring) bardzo często określany jest jako pierścionek przedzaręczynowy (z ang. pre-engagement ring). Jego podarowanie może stanowić obietnicę przyszłych zaręczyn, ale także wiecznej miłości, oddania, obietnicę niesienia wsparcia i pomocy niezależnie od okoliczności. Co więcej, nie musi on oznaczać tylko i wyłącznie przyrzeczeń związanych z miłością – może stanowić obietnicę abstynencji czy przyjaźni i być wręczany również mężczyznom. Mimo że w naszej kulturze ta tradycja nie jest tak powszechna, jak tradycja zaręczyn, to jej początki na świecie sięgają XV wieku. Narodziła się w Anglii i Francji, gdzie panował zwyczaj wręczania sobie posy rings, czyli pierścionków, z wygrawerowaną frazą lub słowem, symbolizujących najczęściej wiarę, przyjaźń czy miłość.

Pierścionek przedzaręczynowy – kiedy się zdecydować na jego podarowanie?

Pierścionek przedzaręczynowy budzi wiele skrajnych emocji. Jedni zastanawiają się po co, kupować dwa pierścionki skoro można kupić jeden. Inni z kolei głowią się nad tym, jaką funkcję ma on pełnić, a dla innych jest to rodzaj testu partnerki przed zaręczynami, który budzi wśród wielu ogromne oburzenie. Jest to jednak kwestia indywidualna i powinieneś zrobić, to co dyktuje Ci serce. My możemy jedynie wskazać kilka sytuacji, w których ta praktyka się sprawdzi.

Pierścionek przedzaręczynowy jest doskonałym pomysłem, gdy:

  • nie stać Cię w danym momencie na drogi pierścionek zaręczynowy, a pragniesz zapewnić swoją drugą połówkę o uczuciach, jakimi ją darzysz i swoim zaangażowaniu, a także zasygnalizować jej, że w przyszłości powinna spodziewać się oświadczyn
  • gdy nie wiesz, jaki rozmiar pierścionka nosi Twoja partnerka – możecie wspólnie wybrać pierścionek obietnicy i w ten sposób, bez kombinowania dowiesz się, jaki rozmiar pierścionka zaręczynowego kupić
  • chcesz zapewnić ukochaną o trwałości swoich uczuć, a jednocześnie oboje czujecie, że jest za wcześnie na ślub
  • oboje nie chcecie i nie planujecie brać ślubu, ale w jakiś sposób chcielibyście podkreślić łączące Was uczucie.
promise ring

Promise ring – jak powinien wyglądać?

Nie jest jednoznacznie powiedziane, jak powinien wyglądać pierścionek przedzaręczynowy. Przyjęło się natomiast, że jest to najczęściej tańsza i skromniejsza wersja pierścionka zaręczynowego. Nie musi zawierać kamieni naturalnych, ani być wykonany ze szlachetnych kruszców. Przyrzeczenia miłosne nie mają też określonych motywów, ale do najczęściej wybieranych należy biżuteria z serduszkami, znakiem nieskończoności czy węzłem. Każdy model pierścionka może zatem stanowić promise rings, a najważniejsze przy jego wyborze jest to, aby trafił w gust obdarowywanej osoby.

pierścionek obietnicy serce

Na którym palcu nosi się pierścionek przedzaręczynowy?

Pierścionki obietnicy można nosić tak, jak zaręczynowe. To, na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, zależy od danego kraju, jednak w Polsce przyjęło się, że jest to serdeczny palec prawej ręki. Po ślubie wszystkie pierścionki noszone mogą być na jednym palcu, symbolizując poszczególne etapy związku, można również zrezygnować z pierścionka przedzaręczynowego na rzecz zaręczynowego, lub przenieść go na palec serdeczny drugiej ręki. Niektóre Panie zdecydują się z kolei na założenie promise ring na serdeczny palec lewej ręki, aby podkreślić fakt, że dana biżuteria nie stanowi obietnicy ślubu. Jednym z rozwiązań jest także noszenie pierścionka niosącego za sobą obietnice nie na ręku, tylko na zawieszonym na szyi łańcuszku. Jak widać, dowolnie można nie tylko wybrać model, ale również sposób noszenia, a nawet okazję, podczas której zostanie on wręczony.

Pierścionek przedzaręczynowy, a pierścionek zaręczynowy

Pierścionek przedzaręczynowy od właściwego różni się przede wszystkim ceną, chociaż nie jest to reguła. Jeśli tylko sytuacja finansowa Ci na to pozwala, to nie ma żadnych przeszkód, aby kupić kosztowny pierścionek z białego złota z brylantami. Jednak ciężko będzie go przebić, kiedy przyjdzie czas na zaręczyny. Pierścionki obietnicy z założenia mają być skromniejsze i wykonane z mniej kosztownych kruszców i kamieni. Przy wręczaniu ich lepiej zrezygnować z klękania, bo sytuacja ta może zostać mylnie zinterpretowana jako oświadczyny. Ich wybór daje dużo swobody w przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, w przypadku których przyjęło się, że powinny być ze złota i opatrzone drogocennym kamieniem lub nawet kilkoma. Promise ring można wręczać w każdej sytuacji, a nawet zdecydować się na jego zakup wspólnie ze swoją drugą połówką. Wtedy również wspólnie zdecydujecie, jakiej obietnicy będzie on symbolem.

pierścionki przedzaręczynowe

Pierścionek przedzaręczynowy – podarować czy nie?

To, czy powinno się kultywować tradycję pierścionka przedzaręczynowego, jest sprawą indywidualną, podobnie jak składane przy okazji obietnice. Promise ring, podobnie jak pierścionki zaręczynowe, to poważna sprawa, dlatego decyzja o jego wręczeniu powinna być przemyślana. Składanie obietnic bez pokrycia może bowiem skrzywdzić najbliższą Ci osobę. Zdecyduj się na ten krok tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jesteś pewien swoich uczuć.