all

Białe złoto czy żółte – które droższe?

Złoto to symbol bogactwa, luksusu, doskonałości i majestatu. Kruszec ten już dawno przestał kojarzyć się wyłącznie z jasnożółtą, połyskliwą barwą. Wykonywana ze złota biżuteria przybiera dziś odcień białego, różowego, czerwonego, a nawet fioletowego. W pracowniach jubilerskich najczęściej wykorzystuje się jednak białe i żółte złoto. Trwałość i użyteczność zapewniają im stopy innych metali, których rodzaj i ilość wpływają bezpośrednio na pożądany kolor, właściwości i wartość danego wyrobu. Sprawdź, które złoto jest droższe – białe czy żółte?

Kolor złota – od czego zależy?

Złoto to miękki, ciężki i ciągliwy metal o jasnożółtej barwie. W czystej postaci, o próbie 999,9 (tzw. złoto 24-karatowe), nie może zatem posłużyć do produkcji biżuterii. Złoto 24K wykorzystuje się natomiast do tworzenia pozłacanych wyrobów. Od wieków kruszec ten stapia się z innymi metalami, takimi jak srebro, cynk, platyna, miedź, nikiel czy pallad. To właśnie domieszki tych metali decydują o tym, jakie właściwości, odcień i wartość ma złota biżuteria.

Próby i kolory złota – zastosowanie w jubilerstwie

Złoto o próbie 750 (18-karatowe), nazywane powszechnie “dwójką”, jest bardziej żółte i zbliżone do tego w czystej postaci. Dużą popularnością cieszy się w krajach arabskich, gdzie stanowi najniżej dopuszczoną do obrotu próbę, a także w USA i Francji. W Polsce jest raczej mało popularne, z uwagi na bardzo wysoką cenę.

Największą popularnością w naszym kraju cieszy się złoto próby 585, 14-karatowe, nazywane powszechnie “trójką”. W swoim składzie zawiera 58,5% czystego złota, a pozostałe domieszki to przede wszystkim srebro i miedź.

W rodzinnych szkatułkach można też czasem znaleźć biżuterię z próbą 583, którą wytwarzano dawniej w ZSRR i Polsce. Czerwone złoto, które dziś określilibyśmy mianem różowego, było bardzo popularne w Związku Radzieckim, stąd zyskało nazwę “ruskie złoto”. W Polsce próby 583 używano do 1996 roku. W 1997 roku zamieniono ją na próbę 585, która funkcjonuje do dzisiaj.

375 to złoto piątej próby, 9-karatowe. Wykorzystuje się je do tworzenia wyrobów w kolorze złotym, w których dominuje jednak inny metal.

Zdecydowana większość wyrobów jubilerskich, takich jak kolczyki, pierścionki, naszyjniki czy bransoletki, wykonywana jest ze złota próby 585 o żółtej barwie. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się białe złoto, a w szczególności wykonywana z tego metalu biżuteria z diamentami. Wszystko za sprawą wyjątkowej barwy białego złota, która podkreśla piękno diamentu – to właśnie dzięki niej kamień błyszczy jeszcze bardziej niż zwykle. To, czy białe złoto jest droższe od żółtego, w dużej mierze zależy zatem od omawianej wyżej próby.

Białe czy żółte złoto?

Zarówno żółte, jak i białe złoto, są bardzo rozpowszechnione w jubilerstwie. Zanim odpowiemy na pytanie, które z nich jest droższe, zastanówmy się najpierw, czym się różni białe złoto od żółtego. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych rodzajów tego szlachetnego kruszcu.

Żółte złoto

Złoto w klasycznej, żółtej odsłonie to najczęściej stop z domieszką cynku lub srebra, ewentualnie miedzi, która nadaje mu intensywniejszy odcień, niekiedy zbliżony nawet do różowego. Dzięki dodatkowi srebra złoto jest jasnożółte i wyróżnia się nieco chłodniejszą barwą. Żółte złoto w próbie 585 to pięknie połyskujący metal, który, w zależności od proporcji domieszek, może przyjmować także ciemny kolor. Jest odporne na ścieranie i negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

W celu uzyskania określonego koloru złota tanim kosztem używa się czasem gotowej ligatury, a więc substancji metalicznej, którą dodaje się do czystego złota w odpowiednich proporcjach. Warto podkreślić, że biżuteria w próbie 585, która powstała z połączenia czystego złota i ligatury, jest mało trwała – szybko się ściera i zarysowuje. Jeżeli zależy Ci na biżuterii, która ma być użytkowana przez lata, postaw na odporniejszy stop złota.

Białe złoto

Białe złoto cieszy się olbrzymią popularnością nie tylko ze względu na panujące trendy, ale także z uwagi na dużą wytrzymałość. To właśnie ta cecha sprawia, że białe złoto doskonale nadaje się na obrączki i pierścionki zaręczynowe. Najbardziej trwała jest biżuteria z domieszką palladu, choć to właśnie ten metal powoduje, że białe złoto jest często droższe od żółtego. Biały kolor złota uzyskuje się również poprzez dodanie do niego srebra, niklu lub cynku. Domieszka ostatniego ze wspomnianych metali sprawia, że wyrób biżuteryjny ma jasnosrebrną barwę i niższą cenę. Dla uzyskania jeszcze głębszej bieli producenci pokrywają biżuterię dodatkową warstwą rodu.

Aby uzyskać olśniewający efekt biżuterii z białego złota potrzeba niezwykłej precyzji, pomysłowości i kunsztu opanowanego do perfekcji – a wszystko po to, by można było gołym okiem odróżnić ją od wyrobów wykonanych ze srebra. Z uwagi na to, że jakość srebrnej biżuterii jest coraz wyższa, nie jest to łatwe zadanie. Przed jubilerem stoi zatem wyzwanie stworzenia wyrobu z białego złota, który będzie po prostu wyglądać na droższy.

Białe złoto a żółte – cena

Duża część osób przy wyborze biżuterii kieruje się przede wszystkim jej ceną. Można to zaobserwować zwłaszcza na przykładzie obrączek i pierścionków zaręczynowych. Kiedy widzą na przykład dwa pozornie identyczne, ale jednak znacznie różniące się ceną pierścionki, z reguły wybierają tańszy model, nie mając pojęcia, co tak naprawdę wpływa na ostateczny koszt biżuterii i, co się z tym wiąże, na jej jakość oraz wytrzymałość. Cena nie bierze się znikąd – w znacznym stopniu mówi o kluczowych dla nas parametrach biżuterii, dlatego to, co jest droższe – białe złoto czy żółte, zależy w głównej mierze od tego, jaka jest jego próba.

Białe złoto a żółte – które droższe?

Kolor biżuterii tylko w niewielkim stopniu przekłada się na jej wartość. O cenie decyduje również szereg innych parametrów, w tym między innymi koszty produkcji. Najdroższe na rynku jest białe złoto o wysokiej liczbie karatów. Kruszec ten jest znacznie twardszy od tradycyjnego złota w żółtym odcieniu, dlatego wymaga większej precyzji, a co za tym idzie większego nakładu pracy, by stworzyć wyjątkową biżuterię. Właśnie dlatego białe złoto bywa droższe od żółtego.

Białe złoto czy żółte – które wybrać?

Złoto białe czy żółte? Jakie wybrać? Podstawowe kryterium wyboru powinna stanowić nie cena, a indywidualny gust osoby, która będzie je nosić. Biżuteria z białego złota to idealne rozwiązanie dla tych, którzy preferują dodatki w chłodniejszym odcieniu. Jest twardsze od srebra, dlatego gwarantuje dużo większą wytrzymałość. Ma też silniejszy połysk, co sprawia, że prezentuje się bardzo efektownie. Po żółte złoto z kolei powinni sięgać miłośnicy ponadczasowej klasyki i elegancji. Kruszec ten nie wymaga częstej konserwacji, dlatego jest łatwy w utrzymaniu.  

W internetowym butiku ANIA KRUK znajdziesz wyjątkową biżuterię z żółtego i białego złota, którą charakteryzuje bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Wybierz tę, która podkreśli Twój indywidualizm i pozwoli Ci błyszczeć na co dzień.

Życzymy zjawiskowej biżuterii na każdy dzień.